Na skupu su sudjelovali predstavnici tridesetak nevladinih udruga zagovornica tzv. civilnog društva, te predstavnik Ministarstva pravosuđa. Oni su, u načelu, povoljno ocijenili nacrt zakona o udrugama, koji će se uskoro naći u saborskoj rapravi.
Po riječima predsjednika HHO-a, Izeta Aganovića, svrha rasprave bila je uskladiti stajališta raznih nevladinih udruga te "učiniti pritisak da se zakon o udrugama što prije prihvati u Saboru".
Predstavnik Ministarstva pravosuđa, Slobodan Ljubišić, rekao je kako je nacrt zakona o udrugama "pisan u suradnji sa 'civilnim društvom' i u skladu s ozračjem nastalim nakon trećeg siječnja".
Naglasivši važnost suradnje "civilnog društva" i države, Ljubišić je dodao da se "mnoge primjedbe 'civilnog društva' mogu podastrijeti i u tijeku saborske rasprave". Što brže donošenje zakona o udrugama potrebno je i zbog toga što je Ustavni sud ove godine stavio izvan snage neke odredbe sadašnjeg zakona, drži Mladen Ivanović iz Hrvatskoga pravnog centra.
Brojni predstavnici nevladinih organizacija i udruga u načelu podupiru nacrt zakona, no iznijeli su i više prijedloga koji će biti dostavljeni nadležnim državnim tijelima prije saborske rasprave o tome zakonu.
Kako je istaknuo predstavnik Ministarstva pravosuđa, Slobodan Ljubišić, dio prijedloga već se nalazi u prilozima Ministarstva, a dio o poreznim olakšicama udrugama ili pojedincima koji doniraju nevladin sektor uredit će se posebnim poreznim zakonom.