Grčki delirij se pretvorio u pravu tragediju!

Njemačka se u prvom poluvremenu bez Gomeza, Podolskog i Müllera namučila za vodstvo do kojeg je došla u 39. minuti preko kapetana Lahma. Grci su šokirali Elf u 55.

22.6.2012.
11:15

Gdanjsk. PGE Arena. Sudac: Damir Skomina (Slovenija)

NJEMAČKA: Neuer - Lahm, Badstuber, Hummels, Boateng - Khedira, Schweinsteiger - Schürrle (od 66. Müller), Özil, Reus (od 79. Götze) - Klose (od 79. Gomez).

GRČKA: Sifakis - Tzavellas (od 46. Fotakis), K. Papadopoulos, Papastathopoulos, Torossidis - Maniatis, Makos (od 71. Liberopoulos) - Samaras, Katsouranis, Ninis (od 46. Gekas) - Salpingidis.

Strijelci: 1:0 - Lahm (39), 1:1 - Samaras (55), 2:1 - Khedira (61), 3:1 - Klose (67), 4:1 - Reus (74), 4:2 - Salpingidis (88, 11m)

U utakmici u kojoj je palo najviše golova na Euru, Nijemci nisu briljirali, ali su protiv Grka ovaj put bili konkretniji. Zabili su četiri gola, jedan manje nego na cijelom turniru do sada, a bila je ovo 15. uzastopna pobjeda Elfa u natjecateljskim utakmicama. To je novi svjetski rekord kad su u pitanju reprezentacije.

Kapetan Philipp Lahm doveo je Nijemce u vodstvo u 39. minuti. Bio je to njegov peti pogodak u nacionalnom dresu, a drugi na europskim prvenstvima. Zabija Lahm u pravilnim dvogodišnjim intervalima: ranije je golove za reprezentaciju postizao 2004., 2006., 2008. i 2010. godine.

Grešku u obrani favoriziranih Nijemaca Grci su iskoristili u 10. minuti drugog poluvremena. Salpingidis se nakon dobroga dubinskog ubacivanja fino probio desnom stranom i asistirao za Samarasa, na kojeg je Jerome Boateng mlitavo startao dopustivši mu da svlada Manuela Neuera.

Boateng se iskupio asistencijom za Samija Khediru u 61. minuti, nakon čega su Miroslav Klose i Marco Reus zabijali u 68. i 74.

Tri su gola Nijemci tako zabili u intervalu od samo 13 minuta. Dva posljednja postigli su Klose i Reus, koje je izbornik Löw nakon rijetko viđenog pritiska iz medijskih krugova uvrstio u momčad od prve minute umjesto Marija Gomeza i Thomasa Müllera.

Također je mjesto na lijevoj strani napada umjesto Lukasa Podolskog zauzeo Andre Schürrle, vrlo opasan u drugom poluvremenu. Grci su konačan rezultat postavili u 89. minuti pogotkom Salpingidisa iz 11-erca. Bio je to drugi dosuđeni penal na ovom Euru; oba su pucali Grci.

S nova četiri postignuta pogotka Nijemci su došli do brojke od 64 gola na Europskim prvenstvima, što je više od bilo koje druge europske reprezentacije. Idućeg četvrtka, 28. lipnja, Njemačka će u polufinalu Eura u Kijevu igrati protiv pobjednika dvoboja između Engleske i Italije.

88' - Penal za Grčku jer je lopta pogodila u ruku Boatenga. Salpingidis je precizan s bijele točke za 4:2.

79' - Dvostruka izmjena kod Nijemaca. U igri su Gomez i Götze umjesto Klosea i Reusa.

75' - Požutio je Papastathopoulos.

74' - GOOOOL! Njemačka vodi 4:1, mrežu je zatresao Reus.

71' - Izmjena kod Grka. U igri je Liberopoulos umjesto Makosa.

67' - GOOOOL! Njemačka vodi 3:1. Gol je zabio Klose. Özil je iz slobodnog udarca ubacio loptu u peterac, Sifakis krivo procijenio let lopte, a Klose ju je glavom ubacio u mrežu.

66' - Igru je napustio Schürrle, a zamijenio ga je Müller.

61' - GOOOOOL! Nijemci su poveli preko Khedire! Grčko slavlje je trajalo samo šest minuta! Boateng je ubacio s desne strane u kazneni prostor, Klose uzalud skočio, ali je iz pozadine došao Khedira i zabio za 2:1.

55' - GOOOOL za Grčku. Samaras je zabio za 1:1! Salpingidis je probio desnu stranu i ubacio u peterac gdje je loptu dpočekao Samaras i gurnuo ju u mrežu!

53' - Dobar napad Grka. Gekas se probio po lijevoj strani i htio petom dodati suigraču pa je loptu uzeo Neuer.

50' - Elf je u nastavak susreta ušao bez milosti. Želi što prije zabiti drugi gol i odvesti utakmicu u mirnije vode.

46' - Nijemci u nastavak susreta ulaze s istim sastavom. Kod Grka su izašli Tzavellas i Ninis, a ušli Fotakis i Gekas.

POČEO JE NASTAVAK UTAKMICE!

KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

45'+2 - Schürrle je pucao, a lopta je otišla pokraj gola.

39' - Nakon puno muke Njemačka je povela. Kapetan Lahm je primio i smirio loptu te s vrha šesnaesterca odapeo udarac koji je završio u mreži.

36' - Khedira je pucao s vrha šesnaesterca, grčki vratar odbio loptu, a njegovi suigrači 'počistili' opasnost.

33' - Ninis je pucao, a Neuer se dobro protegnuo da spasi gol! Odmah je na drugoj strani pokušao Schürrle, ali je pucao pokraj gola.

27' - Grci su nakon dosta vremena pokušali zaprijetiti, ali vratar Neuer je istrčao s gola i otklonio opasnost.

25' - Opet je Reus pucao, ali daleko od gola. Nijemci stišću, ali ne mogu zabiti. Izbornik Löw je 'poludio' na klupi!

23' - Sjajna šansa Nijemaca, no Özil iz vrlo izgledne situacije ne uspijeva zabiti. Nakon kornera je pucao Reus, ali grčki vratar izbija loptu u novi korner.

21' - Özil je pokušao Klosea gurnuti u šansu, no poslao je prebrzu loptu koja je otišla u gol-aut.

16' - Sad su Grci tražili žuti karton za Khediru zbog navodnog simuliranja i traženja jedanaesterca. Slovenac Skomina ga nije izvadio.

14' - Samaras je zbog starta na Schweinsteigeru zaradio prvi žuti karton na susretu.

11' - Grci su ukrali jednu loptu, no loše su odradili napad i prilika je otišla u nepovrat.

8' - Prvi pokušaj prijetnje Grka, ali Makosov udarac iz daljine je bio previše 'sramežljiv' i bezopasan.

7' - Khedira je pucao, ali daleko iznad gola.

4'- Nijemci su zatresli mrežu, ali iz zaleđa.

1' - Počela je utakmica! Odmah na startu su Nijemci imali solidnu šansu, no Grci su uspjeli otkloniti opasnost.

Sve je spremno za početak spektakla u Gdanjsku! U tijeku je intoniranje himni Grčke i Njemačke i očekuje se početak utakmice.

"Je li itko vjerovao u Grčku 2004. godine? Koliko se sjećam, Grci su tada osvojili naslov", smiješeći se rekao je grčki izbornik.

Na pitanje novinara hoće li protiv Elfa igrati "bunker", Santos je odgovorio:

"Njemačka je najbolja momčad Europskog prvenstva, a pogotovu je dobra u vezi i napadu. Sigurno je da ćemo joj prepustiti loptu, jer s njom se ne možemo nadigravati. Nije bitan dojam, nego broj postignutih golova."

Mnogi Grci predstojeću utakmicu vide kao mogućnost revanša za stroge mjere ekonomske štednje koje je uvela Europska unija predvođena njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. A baš će Merkelova biti na večerašnjoj utakmici. Zvižduke grčkih navijača sigurno neće izbjeći.

"Ovdje govorimo o sportu, o nogometu, nismo mi političari. No, ekonomska kriza u zemlji sigurno će nam biti dodatni motiv, želimo donijeti radost našem narodu", poručio je napadač Grčke Theofanis Gekas.

Tradicija nije na strani Santosovih izabranika. U natjecateljskoj utakmici nikada nisu pobijedili Njemačku, imaju pet poraza i tri remija.

szólj hozzá: GrRu10Hi

"Igrat ćemo kao protiv Rusa. Pogledat ćemo Nijemce ravno u oči, nećemo ih se uplašiti iako su favoriti. Igra se samo jedna utakmica, sve je moguće. Uostalom, tradicija postoji da bi se rušila ", poručio je grčki veznjak, igrač Olympiakosa Maniatis.

Lijevi bek Tzavellas još je optimističniji:

"Sjećam se euforije za vrijeme prvenstva 2004. godine, tada sam imao 16 godina i svaku sam pobjedu s prijateljima slavio na ulicama Atene. Zato i sada razmišljam jedino o naslovu."

Kada je u susretu protiv Rusije u 3. kolu dobio žuti karton, kapetan Grčke Giorgos Karagounis doslovno je podivljao na suca, jer znao je da će zbog toga morati propustiti četvrtfinalnu utakmicu.

"Nevjerojatno, umjesto da je dosudio jedanaesterac, on mi je oduzeo četvrtfinale. Nikada nisam bio toliko ljutit", rekao je Karagounis i dodao:

"Ovo će mi biti najteži trenuci u karijeri. U tako važnoj utakmici nemoćno ću s tribina gledati suigrače. No, pobijedit će i bez mene."