U nedavno objavljenom izdanju European Physical Journal (EPJ) izašao je članak u kojem se iznosi stajalište da su istraživači došli do pretpostavke postojanja zrcalnih čestica kojim se objašnjavaju neobični gubici neutrona u eksperimentalnim promatranjima.
Postojanje takve zrcalne materije već je otprije predloženo u nekoliko znanstvenih konteksta, uključujući i potragu za odgovarajućim čestičnim kandidatima tamne materije.
Teorijski fizičari Zurab Berezhiani i Fabrizio Nesti sa Sveučilišta L'Aquila u Italiji, realizirali su podatke dobivene eksperimentalnim mjerenjima od strane istraživačke skupine Anatolija Serebrova iz Instituta u Francuskoj.
Ponovnom analizom su pokazali da je postotak gubitka slobodnih neutrona ovisan o smjeru i jačini magnetskog polja koji se na iste primijenjuje.Ova je anomalija neobjašnjiva prema danas poznatim zakonima fizike.
Berezhiani nadalje vjeruje da se rješenje može tražiti u hipotetskom paralelnom svijetu koji se sastoji od zrcalnih čestica. Svaki neutron bi u tom slučaju imao sposobnost transformacije u svoj zrcalni parnjak, te bi se vraćao natrag, oscilirajući tako iz jednog svijeta u drugi.
Pretpostavlja se da su neutronske čestice što osciliraju između svjetova, osjetljive na prisutnost magnetskog polja, te bi stoga mogle biti otkrivena i na eksperimentalnom nivou, drugim riječima – dokazane.