Burno je ovih dana u Ministarstvu poljoprivrede. Nakon što je zbog afere SMS ispitan, a zatim i pritvoren vozač ministra Tolušića, Blaž Curić, u petak je pred Uskokom ispitana još jedna djelatnica Ministarstva, Ivana Široki, osoba koja je radila u komunikacijskom timu Ministarstva i posebno brinula o društvenim mrežama. Od petka, 12. listopada 2018., Ivana Široki više nije viđena na poslu, ali nije poznato kakav joj je radni status.
No, to nije jedini potres u Ministarstvu: među zaposlenicima Ministarstva proširila se vijest o dramatičnom "raskidu odnosa" između ministra Tolušića i njegova pomoćnika za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju, Ivice Francetića. Govorilo se o "smjeni", o tome da su pale teške riječi. Iz ureda ministra Tolušića demantiraju "smjenu", ali potvrđuju da Francetić više nije pomoćnik, da je "dao ostavku iz osobnih razloga."
Ivica Francetić je dugi niz godina radio u sustavu, u Upravi za šumarstvo, a prvi puta je imenovan na mjesto pomoćnika u vrijeme ministra Davora Romića, u onoj kratkotrajnoj vladi Tihomira Oreškovića, no i nakon dolaska Tomislava Tolušića, taj samozatajni poznavatelj šumarstva ostao je na mjestu pomoćnika. Nikada mu nitko nije sporio stručnost i poznavanje područja, a politički se nije posebno eksponirao.
Odabrani krug poduzetnika
Član je HDZ-a i njegov ostanak na funkciji pomoćnika mnogima je bio "prirodan", no, već u svibnju 2017. Novi list je objavio informaciju da "ministar namjerava smijeniti svog pomoćnika za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju Ivicu Francetića". Kao razlog za moguću smjenu bio je neslužbeno naveden natječaj za dodjelu šumskog zemljišta koji je Francetićeva uprava raspisala samo dan prije Tolušićeva dolaska u ministarstvo, te ga je Tolušić kasnije i poništio.
Činjenica jest da Tolušić tada nije smijenio svog pomoćnika, no izvor iz Ministarstva kaže da je među njima redovito dolazilo do razmimoilaženja oko pitanja rješavanja problema u šumarstvu ili pitanja koja se tiču drvno-prerađivačke industrije. Iako smo pokušali kontaktirati Ivicu Francetića, ostao nam je nedostupan.
Sugovornik Net.hr-a tvrdi da je ključna osoba za formiranje stavova ministra poljoprivrede Tolušića za pitanje šumarstva i drvnoprerađivačke industrije njegov prijatelj, poduzetnik, vlasnik i direktor tvrtke Pan parket d.o.o., Daniel Smiljanić i da je u pozadini dramatičnog razlaska ministra i pomoćnika zapravo Francetićevo odbijanje da sudjeluje u zahvatima koji su omogućavali bolje poslovanje odabranim poduzetnicima iz Smiljanićevog kruga. Među mnogim poduzetnicima iz drvnog sektora Smiljanića se spominje i kao Tolušićevog kuma, no on sam, na upit Net.hr-a, demantira da je s Tolušićem u kumskim odnosima i taj navod smatra "zlonamjernom insinuacijom."
Ivica Francetić ostavku je podnio, kažu u Ministarstvu, zbog 'osobnih razloga'
'Kartelsko dogovoranje'
Daniel Smiljanić nije samo vlasnik tvrtke Pan parketi, nego je i predsjednik Udruženja drvno-preračivačke industrije pri HGK, a kako odgovaraju iz Ministarstva poljoprivede "sav hrast koji se proizvede u državnim šumama Hrvatske šume prodaju domaćim drvoprerađivačima, sukladno Pismu razumijevanja potpisanom s Udruženjem drvoprerađivača pri HGK, na osnovu natječaja i ugovora."
No, to je Pismo razumijevanja već dugo među drvopređivačima veliki izvor nezadovoljstva. Još u lipnju 2018. godine predsjednik Uprave tvrke Spačva otvoreno je pismo nazvao "kartelskim dogovaranjem". Spačva je, naime, u raspodjeli drvne građe za 2018. dobila 10 posto manje, a cijela drvna industrija u Vukovarsko-srijemskoj županiji bila je čak 24 posto na gubitku u odnosu na prethodnu godinu.
S druge strane, tri tvrtke čiji su vlasnici ujedno i predsjednici tri udruženja pri HGK – dobili su 50 posto više sirovine nego 2017. godine. Tvrtka Pan Parket, u vlasništvu Daniela Smiljanića, dugodišnjeg prijatelja ministra Tolušića, predsjednika Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri HGK, dobila je 50 posto više sirovine nego godinu dana ranije, tvrtka MMM Vukelić iz Novske, vlasnika Marijana Vukelića koji je predsjednik Grupacije proizvođača furnira, dobila je 45 posto sirovine više nego 2017. itd.
'Velika šteta i nepravda'
"Već mjesecima jasno i glasno govorimo da nam je nanijeta velika šteta i nepravda", potvrđuje Josip Faletar iz Spačve u izjavi na Net.hr. Deset posto manje trupaca u ovoj godini za Spačvu je značilo pad s 74.526 kubičnih metara na 50.808 kubičnih metara ugovorene sirovine. "Udruženje drvno-prerađivačke industrije pri HGK nanijelo nam je veliku štetu tako što nam je onemogućilo pristup tržištu sirovine pod ravnopravnim uvjetima. Pismo razumijevanja bi mogao biti zabranjeni, kartelski, dogovor, a taj dogovor je omogućila HKG,a Hrvatske šume su omogućile njegovu realizaciju", kaže Faletar.
On smatra da je taj dogovor direktno usmjeren i protiv Projekta Slavonija kojim se posebno diči Vlada Andreja Plenkovića. "Kako možemo pričati o poštenom modelu ili ruralnom razvoju kad mi usred Spačvanskog bazena ne možemo doći do sirovine i omogućiti egzistenciju i ostanak u Slavoniji još 200 novinar radnika? Ako ostane na snazi ovaj dogovor morat ćemo otpustiti 150 radnika", kaže Faletar i najavljuje da će "iskoristiti sva pravna sredstva" koja im stoje na raspolaganju za osporavanje ovog Pisma.
Daniel Smiljanić, međutim, smatra da su ocjene o kartelskom udruživanju neosnovane i zlonamjerne. Objašnjava da njegova tvrtka posluje od 2003. godine i da je njega preko 600 drvnoprerađivačkih tvrtki jednoglasno izabralo za predsjednika na sjednici Vijeća Udruženja drvnoprerađivačke industrije HGK, a Pismo razumijevanja smatra izuzetno korisnim. "Po prvi puta u povijesti Hrvatske, tek 2017., postignut je dogovor na razini drvne industrije i utvrđen je model raspodjele drvne sirovine za razdoblje narednih 10 godina što tvrtkama olakšava buduće planiranje ukupnog razvoja, posebice planiranja proizvodnog asortimana", objašnjava Smiljanić.
Tolušić i Francetić su se razišli otkriva Net.hr, a o neslaganju njih dvojice već se dugo priča
Tolušić se hvalio da će riješiti raspodjelu po 'babi i stričevima'
"Pismo razumijevanja temeljeno je na vrlo transparentnim kriterijima raspodjele trupaca, o čemu najbolje svjedoči podatak da ga je prihvatilo čak 95% članica udruženja. Kupci trupaca količinu moraju pravdati fakturama izdanim u realnom vremenu. To je na tragu dugoročnog cilja da se u hrvatskoj drvoprerađivačkoj industriji proizvodi asortiman visoke dodane vrijednosti koji traži i veći broj radnih mjesta.”, kaže Smiljanić, no ne odgovara na sumnje da je zapravo predvodnik "kartela" i da njegova tvrtka i tvrtka nekih njegovih suradnika, prolazi mnogo bolje od mnogih drugih.
A o mogućem utjecaju ministra Tolušića odgovara: "Podaci o raspodjeli trupaca su javno dostupni na internetskim stranicama Hrvatskih šuma. Ministarstvo poljoprivrede ni ministar nisu imali nikakve veze s tim postupkom." Zanimljivo je da je upravo ministar Tolušić održao nadahnut govor na potpisivanju Pisma razumijevanja u kojem je rekao da će upravo ono ukinuti raspodjelu drvne građe "po babi i stričevima", a sada se pokazuje da njegov prijatelj Smiljanić i njegov krug suradnika - prolazi iznimno dobro. Kažu cinici da je prevladala linija "po ručkovima i večerama", ako već nije "po kumstvima i babama i stričevima..."
Iako nije službeno poznat neposredni razlog za ostavku pomoćnika za šumarstvo, sigurno se radi o pokazatelju da u Tolušićevom resoru vrije. Uz problem što mu je dio istrage u aferi SMS ušao doslovno u kabinet, morat će hitno naći i novog pomoćnika za šumarstvo koji će uspijevati komunicirati i sa svim nezadovoljnicima.