tko pije, a tko plaća? /

Nesuglasje u Vladi: Malo bi otpuštali, malo ne bi!

Tko vlada u Vladi? Logično je pitanje nakon što je premijer u srijedu rekao da država neće otpuštati, a dan poslije njegov ministar financija tvrdi da nema reformi bez otkaza. U priču se uključio i treći - potpredsjednik Vlade Grčić, koji ima svoju teoriju o tome što je Vlada htjela reći.

2.2.2012.
18:20
VOYO logo

Jedva mjesec dana nakon stupanja na dužnost, prvi poziv novoj Vladi na hrabrost stigao je od Građanske akcije.

No, misli li se pritom na hrabro provođenje reformi? Što točno znači reorganizacija javne uprave pitanje je koje ministru financija Slavko Liniću, čini se, zadaje glavobolje.

"Nešto moramo isto znat, restrukturiranje nije predmet socijalnih pregovaranja niti socijalnih ugovora. Prema tome zaštita radničkih prava ide u tome da se kod restrukturiranja vodi brigu o načinu restrukturiranja", izjavio je Linić.

O načinu više zna, čini se, jedan od glavnih Vladinih ekonomista.

"Do restrukturiranja u javnoj upravi će sigurno doći i to sigurno po onom istom modelu jedan za dva ili dva za jedan, kako god hoćete", pokušao je pojasniti Branko Grčić.

Drugim riječima, na dva radnika koja odlaze iz sustava dolazi jedan novi. To će trajati godinu ili dvije, a cilj je jasan.

"Sasvim je sigurno da je cilj ove Vlade da hrvatsko gospodarstvo djeluje na ekonomskim temeljima i da javne tvrtke kao i privatni sektor zarađuju svoj kruh", rekao je Radimir Čačić.

No, kako će nastaviti zarađivati, bez otkaza, Vlada je još sinoć obećala sindikatima.

"Neće biti otpuštanja, ali niti ugovora o djelu ili prekovremenih, postojeći kadar će se preraspodijeliti", dodao je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić.

Međutim, sindikati ne vjeruju da će restrukturiranje proći glatko.

"Ako je kolektivnim ugovorima regulirano i sistematizacija i analitička procjena, a u pravilu jest, onda to znači da će restrukturiranje zadirati u kolektivne ugovore i da će opet morat sjest i pregovarat sa sindikatima. Ali opet bez Vlade, bez ministara, to je posao njihovih uprava", izjavio je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih sindikata.

Uštede su ipak nužne, a u trenutku dok u državi međunarodne financijske institucije snimaju stanje, na Vladin račun stigle su stidljive pohvale.

"Čini se da su građani prije od Vlade shvatili da treba štedjeti i oni to čine, a bitno su smanjili i zaduživanje za potrošnju. Ipak, u Hrvatskoj se zamjećuje porast optimizma u odnosu na prošlu godinu kada se pesimizam mogao omirisati", zaključio je regionalni direktor Svjetske banke Petar Harrold.

Pitanje je samo hoće li taj optimizam trajati dovoljno dugo za promjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo