Neobična mutacija černobilske pšenice

Znanstveni su izvijestili da biljke izložene radijaciji u blizini černobilske nuklearne elektrane pokazuju Ťneobično visokuť razinu mutacije

5.10.2000.
16:03
VOYO logo

Razine mutacija biljaka u okolici Černobila šest su puta više od uobičajenih, a pretpostavlja se da je tomu uzrok neobičan i nepoznat učinak kronične izloženosti radijaciji niske razine. Znanstvenici tvrde kako je moguće da su i drugi organizmi, uključujući i ljude, pogođeni neobičnom radijacijom na jednak način. Stoga pozivaju na dodatna istraživanja genetskih učinaka kronične izloženosti radijaciji.

Istraživanje, koje je zajednički rad znanstvenika iz Ukrajine, Švicarske i Velike Britanije, teklo je na sljedeći način. Znanstvenici su posadili dio pšenice u visoko zagađenom području unutar radijusa od 30 kilometara koji okružuje elektranu i drugi dio na zdravom području nedaleko od zagađene zone. Unutar razdoblja jedne generacije, dakle, deset mjeseci, na pšenici unutar zagađene zone pokazale su se genetske promjene šest puta veće negoli na usjevima izvan zone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Olga Kovalchuk sa instituta Friedrich Miescher u Bazelu, Švicarska, objašnjava kako su istraživači promatrali mutacije mikrosatelitskih lokusa ? nizova nekodiranog genetskog materijala s nepoznatom funkcijom koji se ponekad nazivaju Ťotpadnom DNAť. Iako istraživanje nije uzelo u obzir moguće mutirajuće učinke na gene, Kovalchukova pretpostavlja da je povećana razina mutacije vjrojatna i na ostatku genoma.

Dr Yuri Dubrova, s genetskog odjela Sveučilišta Leicester, Velika Britanija, kaže da su biljke koje su rasle unutar zagađenog područja bile izložene niskim razinama ionizirajuće radijacije. Tako, teoretski, one ne bi smjele prikazivati tako visoke razine radijacije. Stoga rezultati istraživanja ukazuju na nepoznate učinke kronične izloženosti niskoj razini ionizirajuće radijacije koja je odgovorna za mnogo veće mutacije nego što se ranije vjerovalo. ? Nužna su daljnja istraživanja, zaključuje Dubrova. Jer, nije sigurno da li se ta otkrića mogu primijeniti i na druge organizme. Vjerojatno je takvim mutacijama podložan i čovjek. ? Jedno moguće objašnjenje je da je desetomjesečna izloženost biljke toliko mala da njen sustav za popravak DNA jednostavno ne prepoznaje tako malo oštećenje, spekulira Dubrova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo