hrvatska u ratu protiv terorizma /

'Nema nikakve formalne koalicije, riječ je o zajedničkoj politici'

Predsjednik Ivo Josipović rekao je za RTL Danas kakva će biti Hrvatska uloga u ratu protiv Islamske države te zašto je bitno da sudjelujemo u ratu protiv terorizma. Također je otkrio kakvu ulogu bi Hrvatska mogla imati u afirmiranju Zemlje kao zelenog planeta.

25.9.2014.
18:50
VOYO logo

U govoru pred Općom skupštinom UN-a predsjednik Republike Ivo Josipović poručio je da je Hrvatska spremna pomoći iračkim borcima i Kurdima u bitci protiv Islamske države.

No, na koji način i je li naša zemlja formalno člancica antidžihad koalicije u Vladi se ne mogu dogovoriti. Prva potpredsjednica Vesna Pusić tvrdi da tek treba odlučiti, a ministar obrane Ante Kotromanović kaže da ne treba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igor Bobić je o svemu uživo iz New Yorka razgovarao s predsjednikom Ivom Josipovićem.

U Općoj skupštini poručili ste da je Hrvatska spremna sudjelovati u koaliciji protiv Islamske države. No, već danima nije jasno jesmo li mi članica koalicije ili o tome tek trebamo odlučiti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o jednoj raspravi koja proizlazi iz nepreciznog korištenja termina. Naime, mi smo dio onog svijeta koji je politički odlučan suprotstaviti se terorizmu. To nije nikakva formalna koalicija ili međunarodni ugovor koji se potpisuje i u kojem se donose posebne odluke. Dakle, riječ je o politici koju mi prihvaćamo još od vremena kada smo bili dio koalicije za borbu protiv terorizma. Na zadnjem zasjedanju NATO-a smo jasno rekli kako osuđujemo terorizam i kako smo svjesni njegove opasnosti. Iz tog aspekta, mislim da se radi o nastavku neke politike koju Hrvatska već neko vrijeme zastupa.

Kada je riječ o mogućim odlukama, potpredsjednica Vlade Vesna Pusić je vrlo jasno rekla da se konkretne odluke u provedbi takve odluke bile formalne i donosile bi se u onim državnim tijelima nadležnim za svako od tih odluka. Rasprava se možda fokusira na nešto što nije suština. Ključno je prepoznati opasnost. Mi smo u zoni koja može biti ugrožena terorizmom i vrlo važno je da budemo uključeni. Naše sudjelovanje neće biti vojno, jer to ne možemo niti hoćemo, ali možemo pomoći humanitarnom planu, razmjeni informacija i na druge neborbene načine.

Tumačite da neke neke formalne odluke Vlada ne treba donijeti u ovoj fazi. Ipak, javnost je o svemu doznala ne od hrvatske, nego američke vlasti. Žalite li, kao sukreator vanjske politike, što vlast tu informaciju nije iznijela građanima prije State Departmenta?

Kada je riječ o politici, to je jedna politička odluka, koja je produžetak postojeće politike, a ako se govori o konkretnim rješenjima, ako se govori o tome, primjerice, da se donira municija, kao što se učinilo, naravno da je o tome donesena formalna odluka i da takve odluke treba provesti kroz nadležna državna tijela. Taj termin koalicija su sad prvi put upotrijebili Amerikanci. Još jednom ističem, nema nikakve formalne koalicije, riječ je o zajedničkoj politici koju su Amerikanci nazvali koalicijom. Mi ga možemo nazvati partnerstvom, ili kako god želite. Dakle, riječ je ne o novom nekom posebnom savezništvu, nego o nastavku politike koju smo vodili godinama. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema li znači, onda neke greške u koracima? Potpredsjednica vlade je rekla kako su Amerikanci malo požurili.

Možda su koristili taj termin, koji evo izazvao zabunu. Nikakve suštinske promjene u politici nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vaš slovenski kolega Pahor kaže da je bilo kakva akcija protiv Islamske države bez mandata UN-a riskantna. Kako to komentirate?

Očito je procjena Sjedinjenih Država bila da je potrebna hitna akcija. Naravno da se može raspravljati o tome i da je uvijek dobrodošla odluka UN-a. Znamo da je ona na neki način i politička podrška, a na kraju krajeva, često i pravna osnova za određenu intervenciju.

Osim te terorističke prijetnje, glavna tema ovogodišnje Opće skupštine bila je suočavanje s posljedicama klimatskih promjena. Vi ste i o tome govorili -  vi tu vidite priliku za Hrvatsku zar ne?

Hrvatska je jedna od onih zemalja koja prepoznaje opasnost od klimatskih promjena. Nažalost, imali smo ih prilike osjetiti na vlastitoj koži prilikom nedavnih poplava. Imao sam jako dobar sastanak s bivšim američkim potpredsjednikom i Nobelovcem Al Goreom. Hrvatska ima dobru priliku da bude predvodnica u određenim politikama koje afirmiraju Zemlju kao zelenu planetu. To je također prilika da nove tehnologije i zelena orijentacija donose mogućnost novih radnih mjesta. Na taj način trebamo promišljati ekološku Hrvatsku, ne kroz restrikcije bez nadomještaja onoga čega bismo se možda trebali odreći, nego kao priliku da uvedemo nove tehnologije i znanja. To je sjajna prilika za mlade ljude. To je prilika koju Hrvatska ne bi smjela propustiti.

Kako je odgovorio na vaš poziva da se konferencija o klimatskim promjenana održi iduće godine u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome se pregovara. Riječ je o velikom projektu. Radimo na tome. Upravo sam mu danas uputio jedno pismo o pripremi takve konferencije. Konačnu potvrdu ne mogu dati. Čeka nas mnogo posla.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo