NOVA BURA OKO PERKOVIĆA / 'Ne može premijer reći da je nastupila zastara, to je nedopustivo!'

Odgoda, a možda i propast izmjena Ustava za glavnog incijatora premijera Milanovića nisu problem. No, u prvi plan je opet došao slučaj Josip Perković kojim se Vlada bavila prvih nekoliko mjeseci po ulasku u EU. S njime i je na površinu isplivao tinjajući sukob izvršne i sudbene vlasti.

19.12.2013.
14:11
VOYO logo

Predsjednici Vrhovnog i Županijskog suda u Zagrebu BrankoHrvatin i IvanTurudić nisu danas željeli nagađati što će biti s JosipomPerkovićem nakon što 1. siječnja na snagu stupi europski uhidbeni nalog (EUN) bez vremenskih ograničenja.

Bivšeg dužnosnika jugoslavenske i hrvatske obavještajne službe njemačko pravosuđe tereti da je sudjelovao u organizaciji ubojstva hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića kod Muenchena 1983., zbog čega je Njemačka zatražila Perkovićevo izručenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne želim to komentirati s obzirom da će taj predmet najvjerojatnije doći na odlučivanje Vrhovnom sudu", rekao je Hrvatin novinarima u Saboru, koji su ga upitali za tumačenje poštuje li se kod odlučivanja o EUN-u zastara u zemlji koja je poslala nalog ili u zemlji od koje se traži izručenje.

"Do zadnjeg trenutka nije bilo ni jednog nesporazuma. A ovaj preokret neka svatko tumači na svoj način, svatko ima svoje razloge. Smatramo da su promjene dobre, da treba urediti problematiku referenduma u Hrvatskoj, tko hoće napraviti dobru stvar za Hrvatsku dobrodošao je, tko neće - ne mora", izjavio je premijer ZoranMilanović.

No pitanje je hoće li za Hrvatsku dobre ili loše biti posljedice koje će  nepromijenjeni Ustav imati na slučaj Josipa Perkovića, odnosno hoće li zbog zastare i ostati nedostupan njemačkom pravosuđu i nakon što Europski uhidbeni nalog u potpunosti stupi na snagu.

To me pitate kao glavnog državnog odvjetnika ili predsjednika suda? - Kao predsjednika Vlade. Ja na to nemam utjecaja. Ne mogu komentirati pojedinačne slučajeve i neću. Vidim da se mnogi iživljavaju sada na tom slučaju koji bi trebali šutjeti. Neka oni koji su za to nadležni sad odrade svoj posao", dodaje premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastara je, naime, izmjenama Zakona o pravosudnoj suradnji sa zemljama članicama EU u lipnju postala obvezujućim razlogom za odbijanje izručenja, a Vrhovni sud je u slučaju osobe koju je Slovenija tražila zbog prijevare zaključio da je mjerodavno to što zastara nije nastupila u Sloveniji.

Image

Kako će ta odluka Vrhovnog suda utjecati na Perkovićev slučaj nije želio nagađati ni Turudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja vam u svjetlu aktualnog uhidbenog naloga o kojem se puno priča na to pitanje ne mogu i ne želim odgovoriti. To bi mirisalo na prejudiciranje odluke za koju ne znam kakva će biti", rekao je.

O tome hoće li odluke Vrhovnog suda utjecati na Perkovićevo izručenje ovih dana nisu željeli nagađati ni drugi suci i pravni stručnjaci s kojima je Hina kontaktirala, no neslužbeno se pretpostavlja da će bilo kakva odluka Županijskog suda rezultirati žalbom pred Vrhovnim sudom, te da bi Vrhovni sud vjerojatno mogao odlučiti kao i u drugim slučajevima - da je mjerodavno to što zastara nije nastupila u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić je novinarima danas pojasnio i proceduru za primjenu EUN-a.

"Državni odvjetnik poziva osobu za koju je izdan uhidbeni nalog i ispita ga. Pita ga pristaje li na predaju ili ne pristaje. Ovisno o odgovoru, odlazi kod suca istrage, ako osoba pristaje na izvršenje naloga, i to je, zapravo, formalna procedura. Ako ne pristaje na izručenje, ide se pred izvanraspravno vijeće županijskog suda, koje vodi nejavni postupak i donosi odluku protiv koje je dopuštena žalba Vrhovnom sudu", rekao je Turudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira što se EUN 1. srpnja, kada je u Hrvatsku stigao nalog za Perkovića, nije primjenjivao na kaznena djela počinjena prije 2002., Turudić je ponovio kako se čudi što taj nalog nije proslijeđen sudu.

"Ti nalozi su morali biti na sudu, to je očito kršenje zakona. O tome se izjasnila i stručna javnost, profesori Pravnog fakulteta, mogu slobodno reći da gotovo svi pravnici smatraju da o takvom zahtjevu, kojem se možda i ne mora udovoljiti, uvijek mora odlučiti sud. Nikada i nigdje ne može to biti stvar odluke premijera koji govori da je nastupila zastara u konkretnom predmetu. To je naprosto nedopustivo. To su sudbene stvari, o njima mora odlučiti sud, a ne politika", kazao je Turudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smisao EUN-a je upravo u tome da se zaobiđe izvršna vlast. To je zakon o suradnji između sudova zemalja članica, ne između vlada i bilo bi dobro kad bi političari to jednom shvatili. Možda bi bilo dobro i da pročitaju taj zakon, dodao je Turudić.

Napomenuo je da nema službenu informaciju o tome gdje je nalog za Perkovića te ustvrdio kako je o tome da je nalog u MUP-u saznao iz medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo