Prema riječima marketinških stručnjaka koji prate zbivanja oko donošenja novog zakona glede registriranja patenata u Europi dosadašnja cijena od 60.000 maraka je prevelika za mala i srednje velika poduzeća.
A kako znamo patent u rukavu je glavni adut prilikom pregovaranja ili manipuliranja drugim poruzećima tako da nimalo ne čudi činjenica da upravo Amerikanci s 28,3 posto ili 121.000 tisuće registriranih patenata u Europi drže prvo mjesto. Slijede Njemačka s 20,4 posto te Japan s 16,4 posto.
Drugi problem nakon skupoće s kojim se sučeljavaju europski genijalci jest dužina čekanja na odobrenje patenta na koje se čeka četiri do pet godina. A budući da je većina nestrpljiva rezultati se objavljuju i počinju koristiti već nakon 18 mjeseci i tu nastaju problemi i natezanja oko autorskih prava budući da patent još nije registriran.
Prema riječima članova Europske unije novi zakon, a posebice softverski bit će znatno povoljniji no stari, no koliko još se ne zna. Navodno je puno bolje imati skuplje i sporije patente no gomilu trivijalnih patenata tako omiljenih u Amerikanaca.