BEOGRADSKI ČVENK S DAČIĆEM /

'Naš je posao da rušimo zidove i otvaramo put biznisu'

Image
Foto: PIXSELL

'Jučer sam bio u Beogradu jer je bilo krajnje vrijeme da prekinemo taj zid šutnje. Kako je do njega došlo, nije moj posao. Naš je posao da rušimo zidove i idemo razgovarati i otvarati put u interesu Hrvatske, ali i biznisa', rekao je Milanović o sastanku sa srbijanskim predsjednikom Ivicom Dačićem.

17.1.2013.
10:55
PIXSELL
VOYO logo

Premijer Zoran Milanović otvorio je sjednicu Vlade  rekavši kako se jučer sastao sa srbijanskim premijerom Ivicom Dačićem u Beogradu.

"Jučer sam bio u Beogradu jer je bilo krajnje vrijeme da prekinemo taj zid šutnje. Kako je do njega došlo, nije moj posao. Naš je posao da rušimo zidove i idemo razgovarati i otvarati put u interesu Hrvatske, ali i biznisa", rekao je Milanović.

Na dnevnom redu otvorenog dijela sjednice, uz ostalo, razgovaralo se i o nacrtu prijedloga Zakona o trošarinama.

Cijene cigareta idu gore

Ministar financija Slavko Linić je rekao da će bitno rasti cijene cigareta zbog usklađenja s propisima Europske unije. Motorni benzini će rasti oko 10 lipa.

"Do 1. srpnja moramo se uskladiti s jednim dijelom što znači povećanje. No, ipak smo dogovorili prijelazna razdoblja - 2014. i 2017. u tri faze. Značajno dizanje trošarinskog sustava, ali još ne znamo koliko će rasti cijene jer ne znamo koliko proizvođači žele sniziti svoje marže. Dugo prijelazno razdoblje je zbog sive ekonomije", pojasnio je Linić.

Za alkohol je kazao kako tu nema promjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL

(FOTO: PIXSELL)

"Građanima neće biti povećana cijena energenata, jer smo dio izuzeli. No, ostaje povećanje cijena kod gospodarstva koje će biti minimalno do 2 posto, i to u onom dijelu gdje se troši energija, a nije proces proizvodnje. Uvođenjem trošarina u električnu energiju, koks i plin ne bi trebalo utjecati na poslovanje tvrtki i na krajnje cijene", nastavio je.

'Ilegalno mešetarenje zemljištem više neće biti moguće'

Tijekom rasprave o nacrtu Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, Milanović je istaknuo kako će moratorij biti na snazi nakon sedam godina nakon što Hrvatska uđe u Europsku uniju.

"Nije to slučajno, radi se o strateškim nekretninama, njima se dosad upravljalo na sublokalnoj razini što je neobično, kaotično. Ono što bi u ovakvoj situaciji trebalo biti svima vidljivo, nije centralizirano, ne da država sve radi nego da svi vide što se radi, a ne samo rođaci. Ilegalno mešetarenje zemljištem više neće biti moguće, nikome se više neće moći slučajno posrećiti. Odsad se sve dijeli s vladom i lokalnom samoupravom, a ne kad cijena kvadrata skoči sa 1 na sto preko noći, ne može se 99 sliti samo u jedan džep", upozorio je premijer.

"Tisuće i tisuće hektara su po općinama dijeljene daleko od očiju javnosti. To nije bilo dobro. Ovo je ozbiljan posao", nastavio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaos u cestama

Ministar prometa Siniša Hajdaš Dončić u raspravi o Zakonu o cestama istaknuo je kako je 'zateknut pravi kaos u cestama - lokacijske dozvole, novci, nema strategije, ne zna se po kojim parametrima se daje prioritet kojoj cesti - to ništa nije uređeno. Gradnja Podravskog ipsilona će se nastaviti, ali tek nakon što se ishode svi uvjeti gradnje'.

"Država je razvijene onoliko koliko je optimizirala svoje resurse, a onda na to dodala genijalnost i inovaciju. Hrvatska ima resurse koji stoje potpuno neiskorišteni godinama, bilo je nekih embrionalnih pokušaja da se pomaknu, pa ništa", započeo je Milanović raspravu o  Prijedlogu zaključka u vezi s Projektom objedinjavanja svjetlovodne infrastrukture u trgovačkim društvima u većinskom vlasništvu Hrvatske.

'Cilj naše strategije je stvaranje mogućnosti da svi imaju pristup novoj generaciji širokopojasnog interneta'

Darko Parić, kojeg u Vladi nazivaju digitalnim šampionom po direktivi Europske komisije, kazao je kako Hrvatska iz državnog proračuna troši 250 milijuna kuna za povezivanje, dok istovremeno trgovačka društva imaju DTK (distribucijske telekomunikacijske kanalizacije).

"Problem je što je ona neusklađena i neujednačena. Svi su svoje razvijali, pravni status je jako raznolik, negdje je vlasništvo RH, negdje je imovina trgovačkog društva... Velika je razlika i između urbanog i urbanog. Sva privatna ulaganja mahom su išla u urbana područja, gdje je veća isplativost, pa danas imamo DTK problema. Lokalne zajednice nisu prepoznale potencijal kako bi se uključile u ovo, a i kriza je pogodila sve pa tako i ovo područje. Ono što je nekad bila elektrifikacija, pa nakon toga plinifikacija, danas bi to bila optifikacija - mreže nove generacije Ključne su smjernice da su investicije dugoročne, a državne tvrtke su ionako jako dugo ulagale u ovu priču pa ih treba i zaštititi. Ideja je i da smanjimo troškove funkcioniranja Države te da svim bijelim točkama omogućimo širokopojasni internet. Ovo uvijek doprinosi rastu BDP-a",pojasnio je i dodao kako se moraju riješiti samo pravni okviri, u cijelu priču uključiti lokalnu samoupravu te provesti kablovi.

"Ovaj vladin operator ne pruža maloprodajne usluge. Konačni priključak bi za korisnike opet pružao privatnik, mi bismo samo spojili sve državne institucije kako bi smanjili troškove. U tom dijelu neće biti privatnika. moramo jako paziti da se ne utječemo na tržište preko neke mjere", zaključio je Parić.

rezentaciju projekta objedinjavanja svjetlovodne EK infrastrukture u državnom vlasništvu možete pogledati OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL

(FOTO: PIXSELL)

"Zašto javni model? U tom slučaju moguće je sufinanciranje iz Europske komisije, pristup tako i omogućuje veće tržišno natjecanje onih konačnih operatera koji bi zato morali nuditi manju cijenu i veću brzinu", nadovezao se Hajdaš Dončić.

"Cilj naše strategije i njezine provedbe je stvaranje mogućnosti da svi imaju pristup novoj generaciji širokopojasnog interneta", kazao je Hajdaš Dončić te je dodao da je trenutna pokrivenost samo 15 posto, što su zapravo četiri najveća hrvatska grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pristup širokopojasnom internetu već se smatra novom generacijom ljudskih prava", dodao je i svoj obol raspravi Zoran Milanović.

Otpisali dugove sedam trgovačkih društava

Vlada je otpisala dugove sedam trgovačkih društava, a ministar financija Slavko Linić je rekao da se to većinom odnosi na kamate. Najveći iznos se odnosio na Nacionalni park Plitvička jezera gdje je kamata više od 67 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo