Zagreb na Savi dosad se nije pomaknuo s papira, ali korača u tom smjeru. Počinje izrada studije izvodljivosti i strateške studije utjecaja na okoliš, koje će milijun i pol eura platiti Europska unija.
"To je projekt koji će netko drugi, neke druge vlade i gradonačelnici rezati neke vrpce, ali mi ga želimo dovesti u fazu da je nezaustavljiv", izjavio je ministar gospodarstva IvanVrdoljak.
Projekt je ovo kojim bi se riješio problem odvođenja velikih vodnih kanala južno od Zagreba, a zaustavilo bi se i opadanje razine podzemnih voda. Područje od slovenske granice do Siska od poplava bi se branilo desetorostruko bolje, pojašnjavaju u Hrvatskim vodama, gdje užurbano rade na pripremi zahtjevne dokumentacije.
"U tom slučaju bi se zaštitilo područje koje je momentalno nezaštićeno, na području Samobora i Zaprešića bi se izgradila HE Zaprešić koja bi omogućila kroz svoje nasipe zaštitu na tom području", rekao je MarijanBabić, voditelj projekata u Hrvatskim vodama.
U planu je izgradnja i sedam hidroelektrana ukupne snage 150 megavata električne energije, kao i razvoj jakog plovnog puta. Većinu iznosa od milijardu i pol eura, kolika je cijena Zagreba na Savi, hrvatska strana planira povući iz Europske unije.
"Radi se o projektu koji je težak milijardu i pol eura prema sadašnjim prognozama, njegovo planirano vrijeme završetka je cca 15 god, a pripreme dvije godine", rekao je LeoPenović, voditelj programa Zagreb na Savi.
"Ovo je gotovo jedinstven projekt među europskim metropolama - hidroenergija, prijevoz, opskrba vodom. Kada biste znali što nas sve čeka, bilo bi vam jasno zašto nam za studiju treba dvije godine", kaže AndrewKriby.
350 hektara zemljišta između korita Save i nasipa, koje sada služe za obranu od poplava, planira se osloboditi. U verziji projekta koju je gurao bivši potpredsjednik Čačić - tu je trebala izniknuti nova zgrada vlade i ministarstava.
U verziji njegovog nasljednika - to nije dio projekta. Zemljišta će se ponuditi privatnim investitorima.