Telo Julije Pastrane, žene koju su zbog toga što joj je telo bilo prekriveno dlakom prozvali najružnijom ženom na svetu, nakon 153 godine vraćeno je u njenu domovinu - Meksiko.
Na Julijin izgled uticao je retki genetski poremećaj. Od rođenja je patila od kongenitalne hipertrihoze zbog koje joj je celo telo bilo prekriveno gustim dlakama. Patila je i od gingivalne hiperplazije zbog koje su joj usne i desni bili zadebljani. Međutim, ni jedna od tih bolesti nije joj dijagnostikovana za života, piše Daily Mail.
Zbog toga je godinama eksploatisana u sklopu putujuće izložbe, a čak i kada je preminula njeno telo je izlagano svuda po svetu.
Njen muž i menadžer Teodor Lent predstavljao ju je kao "ženu medveda" i ljudima naplaćivao ulaznice da bi je videli. U 26. godini rodila je dečaka, koji je nasledio hipertrihozu. Dete je umrlo 35 sati nakon rođenja, a samo nekoliko dana kasnije i Julija.
Ipak, to nije zaustavilo njenog supruga da i nakon njene smrti, zajedno sa telom deteta, izlaže Julijin balsamovan leš u staklenom ormaru. Lent se kasnije oženio drugom bradatom ženom iz Meksika, koju je promovisao kao Julijinu sestru.
Telo završilo u smeću
Leš Julije Pastrane završio je u Norveškoj gde ga je neko 1976. godine ukrao i kasnije bacio u smeće. Nakon što ga je policija pronašla, telo je preneto na Institut forenzičke medicine u Oslu.
Kada je saznala za lokaciju tela, umetnica Laura Anderson Barbata započela je kampanju povratka Julije u njeno rodno mesto Sinaloa de Lejva.
- Zaslužila je da joj vrate dostojanstvo. Nadam se da ću na ovaj način promeniti njenu poziciju. Želim da napokon prestanemo da je doživljavamo isključivo kao žrtvu i da počnemo da je posmatramo kao kompletnu i kompleksnu osobu, kakva je i bila - rekla je Barbata za New York Times posle svoje desetogodišnje borbe.
Juliju Pastranu su kritičari tog vremena nazivali "odbojnom i ekstremnom", a lekari su tvrdili da je rezultat parenja čoveka sa orangutanom. Međutim, neki su isticali i njene pozitivne strane pa su navodili da je volela da peva, sluša muziku, pleše, ali i da uči strane jezike i pomaže siromašnima.