Znanstvenici su na Južnom Polu otkrili otporne bakterije koje mogu živjeti izložene radijaciji, velikoj hladnoći i vječnoj tami. Otkriće je vrlo bitno i ima utjecaja na potragu za životom na Marsu. Ako se zaključci otkrića pokažu istinitima, tada se stvaraju važne implikacije u potrazi za životom ne samo u ostalim krajnje nepovoljnim staništima na Zemlji, već se otvara mogućnost da, bar na mikroskopskoj razini, život postoji i drugdje u Sunčevu sustavu.
Znanstvenici pretpostavljaju da je nekada davno površinom Crvenog planeta tekla voda Zemljinog tipa pogodna za razvijanje života, ali kako se kasnije Mars zamrznuo, život je postao manje vjerojatan. Dokazi dobiveni promatranjem malenih otpornih organizama pokazuju da su oni u potpunosti djelatni pod krajnje nepovoljnim životnim uvjetima Južnoga Pola. Iako slične vrste žive na drugim područjima Antarktika, bakterije na Polu uspjele su se prilagoditi oskudnosti tekuće vode i ultraljubičastoj radijaciji Sunca.
"Očekivali smo da ćemo pronaći nešto bakterija u snijegu Južnoga Pola, ali nas je iznenadilo koliko su one metabolički aktivne, te da sintetiziraju DNA i proteine pri područnim temperaturama od minus 12 do minus 17 Celzijusovih stupnjeva", izjavio je Edward Carpenter s Državnog sveučilišta New York, jedan od istraživača koji su otkrili bakteriju. Bakterije su vjerojatno građene od posebnih enzima i membrana koje im pomažu da se nose s njihovim grubim i opasnim okolišem.