Srbijanski ministar vanjskih poslova IvanMrkić potvrdio je u utorak da je Srbija svim zemljama u svijetu s kojima ima diplomatske odnose poslala obavijest o incidentima u odnosu na Srbe i srpsku zajednicu koji su se dogodili u Hrvatskoj u posljednje vrijeme istaknuvši kako Srbija čini sve da bi pomogla svojim sunarodnjacima u Hrvatskoj.
Kako su prenijeli beogradski elektronički mediji, Mrkić je naveo da je srbijansko ministarstvo vanjskih poslova neslužbeni diplomatski dokument, tzv. non paper, uputilo i državama s kojima Srbija ima odnose na nerezidencijalnoj osnovi kako bi sve vlade diljem svijeta upoznala sa stajalištem Beograda o incidentima u Hrvatskoj.
"Poslije niza ne samo incidenata, već jako ružnih događaja u Hrvatskoj, mi smo napravili registar svega toga što nikako ne služi na čast počiniteljima", rekao je srbijanski šef diplomacije objasnivši da je od tog registra sačinjena lista koja je cirkularno upućena vladama država u kojima Srbija ima svoja diplomatska predstavništva.
Mrkić je rekao da su nakon te obavijesti uslijedile brojne reakcije, ocijenivši kako se "nitko ne može suglasiti s takvim ponašanjem".
On je također istaknuo da je Srbija u stalnom kontaktu s hrvatskom vladom koja, po njegovim riječima, "i sama pokušava u svijetu se ne profilirati s takvim događajima, naročito s onima koji potpuno podsjećaju na vrijeme ustaštva i najgoreg vremena u odnosima među dva naroda".
"Činimo sve što je u našoj moći da pomognemo našem narodu, ali to radimo na način za koji smatramo da će biti učinkovit, a ne jeftino popularan", izjavio je srbijanski ministar vanjskih poslova.
Protusrpski incidenti u Hrvatskoj "izolirana" su pojava i nisu pravilo, a hrvatske vlasti poštuju ustavni zakon o nacionalnim manjinama, navelo je reagirajući na srbijanske optužbe o pogoršanju stanja srpske zajednice u Hrvatskoj hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova, a prenijela hrvatska novinska agencija Hina.
"Riječ je o izoliranim incidentima, a ne o kampanji usmjerenoj protiv srpske zajednice. Promptno su ih osudili svi hrvatski dužnosnici od predsjednika republike, premijera, ministrice vanjskih i europskih poslova, do lokalnih čelnika. Osudile su ih i nevladine organizacije, kao i relevantni hrvatski mediji, posebno se to odnosi na kolumne i komentare", poručili su iz MVEP-a. Hrvatsko ministarstvo također je priopćilo kako očekuje da vlasti u Srbiji podupru napore vezane uz uvođenje dvojezičnih napisa, upozorilo na nejednak status manjina u Hrvatskoj i Srbiji na štetu hrvatske manjine, podsjetilo na kontinuirani rad na povratku izbjeglica i obnovi te istaknulo da u pogledu navijačkog divljanja i huligana na sportskim natjecanjima "političko vodstvo Hrvatske uvijek osuđuje ovakve ispade". Podsjetivši također kako "Hrvatska svaki mjesec isplaćuje više od 40.000 mirovina u Srbiju", hrvatski MVEP u svojoj je reakciji istaknuo kako se hrvatskim "ustavnim zakonom o nacionalnim manjinama svim nacionalnim manjinama jamče prava u skladu s europskim standardima i hrvatskim zakonima".