Proizvođači mleka ponovo zahtevaju da nivo aflatoksina bar još godinu dana ostane na 0,5 mikrograma po litru.
Oni smatraju da je jedino na taj način moguć oporavak proizvođača i prerađivača mleka.
Uz upozorenje da je šteta ogromna, proizvođači su zatražili i drugačiji pristup države rešavanju velikih problema u toj grani poljoprivrede i uspostavljanje sistema kontrole.
Ljubiša Jovanović, predsednik Udruženja proizvođača mleka, kaže da oni, iz udruženja, čine samo 30 odsto mleka koji se proizvodi u Srbiji.
- Znate u čemu je problem? Onaj ostatak je potpuno van kontrole. Svake kontrole. I nisu ni u stanju da to finansijski obezbede - objašnjava Jovanović, a prenosi B92.
Novi izazov za farme krava mogao bi da bude kako izbeći njihovo zatvaranje. Prepolovljeni broj grla od 2006. mogao bi, zbog krize sa aflatoksinom, da nastavi da se smanjuje. Sada ih već ima manje od 300 hiljada.
- Ovo je zadnji trenutak da država shvati da u strategiji poljoprivrede stočarstvo treba da bude njena i njegova osnova - rekao je Vasa Džingurovski iz Udruženja proizvođača mleka.
Da je poslednji čas da se nešto uradi, smatra i Luka Jelić, član Udruženja proizvođača mleka.
- Krajnje je vreme da se svi skupimo i da se okupe sve snage, jer sve ovo ide u vrlo negativnom pravcu, i zaista će biti i tragedija i sramota, da ova poljoprivredna zemlja počne da uvozi mleko - kaže Jelić.
Trenutno postoji problem i sa distribucijom zeolita i kukuruza koji treba da pomogne farmerima da neutralizuju aflatoksin i da popravi kvalitet ishrane grla, a samim tim i njihovog mleka.