Zaprešić je jedan od hrvatskih gradova koji ima veliku razvojnu pokretačku snagu. U proteklih dvadeset godina taj grad je udvostručio populaciju na 30 tisuća stanovnika, a prosječna im je starost 35 godina. Uz to, Zaprešić ima najvišu obrazovnu strukturu među gradovima Zagrebačke županije, piše Poslovni dnevnik.
"Gospodarski razvoj Zaprešića se, prije svega, temelji na dugoročnom i žilavom razvoju malog poduzetništva i obrta, ali isto tako i na restruktuiranoj velikoj industriji. Tu prije svega mislim na tvrtke Messer Croatia plin te Inker koje posljednjih godina ulažu znatna sredstva u nove investicije i zapošljavanje", priča gradonačelnik Željko Turk dodajući ujedno kako velika očekivanja imaju i od poduzetničke zone koja bi na proljeće trebala dobiti izravni ulazak s autoceste što bi trebao biti magnet za ulagače.
40 posto građana radi u Zagrebu
Malo i srednje poduzetništvo je oduvijek bio temelj razvoja Zaprešića, a i danas su u tom gradu posebno ponosni na značajan udio metalurgije i proizvodnje u sektoru malog poduzetništva i obrta. Velika prednost grada je i blizina Zagreba s kojim je Zaprešić odlično povezan cestom i željeznicom, a što rezultira činjenicom da danas gotovo svaki drugi stanovnik Zaprešića, njih 40 posto, radi u Zagrebu. Zagreb je važan i za male poduzetnike i obrtnike jer je on veliko tržište.
"Mislim da ne treba niti spominjati važnost velikog tržišta, kakav je Zagreb, na koje otpada gotovo polovina ukupne ekonomske aktivnosti u Hrvatskoj. To je posebno važno za male poduzetnike koji imaju ograničene mogućnosti nastupa na udaljenijim tržištima. Koliko je obrtništvo važno u ovom gradu, dovoljno pokazuje i činjenica da Obrtnička komora već 17 godina uspješno organizira gospodarski sajam koji se i ovih dana održava u Zaprešiću. Sve navedeno je dovelo do toga da stopa nezaposlenosti u našem gradu bude svega 4,6 posto, a što je daleko manje od nacionalne stope", kaže tamošnji gradonačelnik.
Prema podacima konzultantske kuće Bisnode, u Zaprešiću trenutačno posluju 1622 poslovna subjekta. Kako ističe Branimir Kovačević, viši financijski analitičar u Bisnodeu, među svim poslovnim subjektima, ukupno ih je 603 ili 37,2 posto predalo godišnje financijsko izvješće. Oni su lani kumulativno ostvarili 1,72 milijarde kuna prihoda, a kumulativna neto dobit iznosila je 44,9 milijuna kuna.