Ministri garantuju, slobodno da pijemo mleko

Sve zdravo na rafovima, ni neispravno nije bilo opasno, lako ćemo

22.2.2013.
4:00
VOYO logo

Ministar poljoprivrede Goran Knežević i ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović danas su u odovojenim izjavama dali garancije da je svo mleko koje se nalazi u prodaji bezbedno za ishranu.

Ministar poljoprivrede Srbije Goran Knežević izjavio je danas da su svo mleko i mlečne prerađevine koji mogu da se kupe u prodavnicama dobri i bezbedni za upotrebu u ljudskoj ishrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Građani bi trebalo da veruju institucijama, a Ministarstvo poljoprivrede je ozbiljna institucija. Svo mleko za koje smo sumnjali da ima povišene količine aflatoksina sklonjeno je iz prodaje i nalazi se u magacinima", rekao je Knežević Radio-televiziji Srbije.

Knežević je naveo da za mlečne prerađevine nema sumnjivih podataka i da je za sada sve u skladu sa propisima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar poljoprivrede je najavio da će se posle kontrole mleka u Holandiji tačno znati da li je ono bezbedno za zdravlje ljudi u Srbiji.

"Ako ne bude bezbedno mi ćemo ga uništiti, ako bude bezbedno, vratićemo ga na rafove da ga građani koriste", rekao je Knežević.

Što se tiče mlečnih prerađevina (jogurta, sira i pavlake), ministar poljoprivrede je ocenio da nema sumnjivih podataka o povišenom nivou aflatoksina i da je, za sada, sve u skladu sa propisima.

"Sve što se nalazi u prodavnicama, to se redovno kontroliše, pre svega i od samih proizvođača. Mi smo uradili superkontrolu nekoliko uzoraka i nije se pokazala povećana količina aflatoksina", rekao je Knežević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da se u prodavnicama nalazi zdravo mleko, zdrava hrana, da nema opasnosti po zdravlje, niti razloga za paniku. Stručnjaci kažu da ako se "reši" aflatoksin u stočnoj hrani, srediće se i u mleku.

"Kada dođe do panike, građanima treba neko nezavisan pa svi oni koji ne veruju neka sačekaju rezultate super analize iz Holandije naredne nedelje", rekla je Đukić Dejanović na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je navela da se ispituju svi proizvodi životinjskog porekla i to kontinuirano, kroz redovnu kontrolu, i ponovila da je svo mleko koje nije povučeno ispravno.

"Kod nas je, kao u Evropskoj uniji, dozvoljeno prisustvo aflatoksina 0,05 mikrograma po kilogramu, dok je u svim ostalim zemljama ta granica 0,5 mikrograma. Po našim rezultatima na osnovu analize hraniva, sadržaj aflatoksina u litru sirovog mleka je 0,024 do 0,49", kazao je novinarima profesor Dragan Glamočić.

Po njegovoj oceni, problem je u tome što se u Srbiji razlikuju propisi o dozvoljenom prisustvu aflatoksina u mleku, i u stočnoj hrani.

"Propise koji su dozvoljavali prisustvo 0,5 mikrograma u litru mleka pooštreni su pre godinu i po, dok propisi o kukuruzu i hranivima nisu menjani, i dozvoljavaju visok sadržaj aflatoksina. Ako ta hraniva koja su zakonski ispravna, dajemo životinjama, dobijamo povećanu koncentraciju tog mikotoksina i u mleku", objasnio je Glamočić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je potvrdio da ima hraniva u kojem je koncentracija aflatoskina veća od dozvoljene, ali je to posao tržišne kontrole.

"Ako uklonimo ta hraniva, automatski ćemo rešiti problem u mleku", kazao je Glamočić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara RTS-a zašto je dozvoljeno da se preko kukuruza zarazi mleko, ministar Knežević je rekao da je nemoguće iskontrolisati svu količinu kukuruza koja je prošle godine proizvedeno u Srbiji, a to je oko četiri miliona tona.

A vi samo nastavite da me hranite buđavom hranom, popićte sav aflatoksin koji ste ...

Prema njegovim rečima, urađeno je oko 500 kontrola, a samo u četiri slučaja je bio povećan nivo aflatoksina.

"Pogledajte samo u Vojvodini. Svaka kuća ima svoju kotarku u kojoj se drži taj kukuruz. Prosto je nemoguće da se u jednoj državi ispitaju sve količine. Negde je prošlo (bez kontrole), ali mi smo preduzeli mere da to sprečimo", rekao je Knežević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knežević je rekao da je Ministarstvo proizvođačima savetovalo šta treba da rade: ili da taj kukuruz unište, ili da ga miksuju, ili da dodaju aditive, napominjući da su određene količine kukuruza uništene i od strane nadležne inspekcije.

Ministarstvo poljoprivrede, pored svakodnevne kontrole sirovog mleka i vanredne kontrole stočne hrane, započelo je ponovnu kontrolu ispravnosti kukuruza u javnim skladištima, što je negde oko 160.000 hiljada tona, naveo je Knežević i najavio da će sav ispravan kukuruz biti distibuiran proizvođačima mleka, za svako grlo po 500 kilograma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je objasnio da je naučno dokazano da posle par dana korišćenja zdrave hrane, krava izlučuje štetne materije iz organizma, tako da je posle par dana mleko kvalitetno i može da se koristi za ljudsku ishranu.

"Ja sam se ovih dana konsultovao sa više lekara. U poslednjih 50 godina nije dijagnostikovan nijedan slučaj u kome je bio problem aflatoksin", zaključio je ministar.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo