Windows Phone 7 koji podržavaju proizvođači kao što su Dell, HTC, LG, Nokia i Samsung, šalju Microsoftu podatke koji uključuju jedinstvenu identifikacijsku oznaku (ID) uređaja, pojedinosti o obližnjim Wi-Fi mrežama te GPS-om točno određenu geografsku duljinu i širinu.
Kako piše CNET, iz Microsofta nisu bili u stanju smjesta odgovoriti na pitanja koja su im novinari ovog tehnološkog portala poslali. Pitali su ih primjerice, koliko dugo se ovi podaci čuvaju te koliko se često koordinate telefona prenose preko interneta. Windows Phone trenutačno zauzima oko šest posto tržišta, ali prema podacima IDC-a, do 2015. godine mogao bi osvojiti oko 21 posto tržišta i to zahvaljujući strateškom partnerstvu Microsofta i Nokije.
Microsoft ipak kaže da se povijest lokacija ne sprema izravno na sam uređaj. To je, pak, drugačije od Appleove prakse da uređaji koje pogoni iOS 4 vode evidenciju o koordinatama kretanja i vremenu u datoteci pod nazivom "consolidated.db" i koja se nalazi u samom iPhoneu ili iPadu. Tako je, primjerice, moguće imati godinu dana unatrag zabilježene lokacije i to donedavno bez ikakvog znanja korisnika. U suprotnosti s time, Googleov pristup bilježi samo nekoliko desetaka lokacija na svoje Android telefone.
Problem privatnosti i mobilnih telefona, odnosno mobilnih uređaja izbio je na vidjelo prošli tjedan kada su stručnjaci za sigurnost Pete Warden i Alasdair Allan otkrili i u detalje opisali da vaš iPhone ili iPad prati svaki korak koji napravite i podatke o tome sprema i dijeli s uređajima koji se sinkroniziraju s iPhoneom ili iPadom.
Kako piše CNET, američki senator Al Franken zatražio je od Googlea i Applea da se pojave u Senatu na ročište zakazanom za 10. svibnja, a državna tužiteljica u Illinoisu Lisa Madigan također je zatražila sastanak.
Kako bi aplikacije kao štu su mape mogle nesmetano raditi, potrebno je naravno da pametni telefon (smartphone) ili tablet šalje svoje GPS koordinate na server, na osnovu kojih je korisniku moguće dostaviti podatke o smjeru kretanja, najbližem restoranu i slično.
No, zabrinutost oko privatnosti raste najviše kada se šalje jedinstveni ID pojedinog uređaja što određenoj kompaniji omogućava da prati korisnika tijekom duljeg vremenskog razdoblja.
"Korisnik se može identificirati ako imate niz događaja koji se mogu povezati zajedno", rekao je Marc Rotenberg, izvršni direktor centra Electronic Privacy Information Center u Washingtonu.
Baze podataka o lokacijama, odnosno našem kretanju mogu biti zlatni rudnik primjerice za policiju, a mobilni operateri na taj način postaju neizostavni u kriminalističkim istragama. Pitanje je što je s pravom na privatnost, odnosno kolika je dobrobit ako se odreknemo prava na privatnost da bismo dobili na sigurnosti?
U međuvremenu, Steve Jobs je, kako piše MacRumors, u jednom mailu korisniku izričito naglasio da Apple nema ništa s praćenjem:
"Mi nikoga ne pratimo. Informacije koje o tome cirkuliraju naokolo su lažne", rekao je Jobs.
Prethodni članci: arti-201104210178006 arti-201005190444006 arti-201001120473006 arti-200912080522006