"Mekdonalds" u Evropi ne koristi GMO

Prati zakone Evrope, ali ne i u SAD

7.1.2013.
6:26
VOYO logo

Predsednik nemačkog "Mekdonaldsa" Branislav Knežević kaže da ta kompanija u Evropi ima zabranu korišćenja genetski modifikovanih proizvoda.

Knežević smatra i da je poljoprivreda, bez dileme, najveća prilika za Srbiju i da država mora da joj pruži maksimalnu podršku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branislav Knežević je srpski biznismen koji je već godinama u rukovodstvu nemačkog "Mekdonaldsa", a danas je predsednik ove korporacije u Nemačkoj i celog nemačkog govornog područja u Evropi.

Ovaj lanac restorana u Nemačkoj ima 65.000 radnika i promet od oko pet milijardi evra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razgovoru za "Večernje novosti", Knežević kaže da "Mekdonalds" nema nameru da uvede genetski modifikovanu hranu u svoje restorane u Evropi, uprkos sve većim pritiscima iz Amerike da Stari kontinent promeni svoju politiku prema GMO.

- Na Starom kontinentu "Mekdonalds" ima zabranu korišćenja genetski modifikovanih proizvoda. U Americi je to drugačije, jer 70 odsto tržišta zauzimaju upravo ti proizvodi. Njihov izbor je prilično upućen na takve sirovine - navodi Knežević.

- "Mek" u Nemačkoj ima 100.000 farmera sa kojima sarađuje, a u ishrani njihove stoke soja učestvuje samo sa dva do tri odsto. Dok god nemamo dovoljno znanja da li je ta hrana dobra ili loša, koristićemo namirnice iz klasične proizvodnje. Iako Amerikanci u pregovorima sa Evropom oko trgovine, među uslove stavljaju i GMO, mi treba da nastavimo da radimo ono čime se bavimo već hiljadu godina - smatra on.

Knežević ocenjuje i da je poljoprivreda najveća prilika za Srbiju i da država mora tu da pruži maksimalnu podršku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On podseća da jedna studija o najtežem scenariju svetske krize pokazuje da bi Srbija bila među 20 odsto zemalja, koje u tom slučaju ne bi gladovale. I zemlje koje nemaju tradiciju u proizvodnji hrane, poput Arabljana, već godinama kupuju hektare van svojih granica.

- Zavidimo svima koji imaju more, ali mi imamo nešto što drugi nemaju - obradivu zemlju - kaže za Knežević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- S druge strane, proizvodnja hrane je sve jeftinija i upravo zato su nam potrebne suštinske promene. U agraru bi prioritet trebalo da bude navodnjavanje. Taj posao bi u Srbiji mogao da bude znatno jeftiniji nego u ostalim zemljama. Imamo Dunav, Tisu, Savu, Moravu i to je ogromno bogatstvo - ocenjuje direktor nemačkog "Mekdonaldsa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo