Ni jedna komercijalna avio kompanija nije pristala da preveze osmogodišnju Tijanu Ognjanović do Hjustona na transplantaciju srca, zbog velikog rizika, tako da roditelji traže specijalizovanu avio kompanija koja bi je prevezla do Amerike.
Prof. Jovan Košutić, kardiolog u Institutu za majku i dete, koji Tijanu leči od 2007. godine kada je uspostavljena dijagnoze bolesti, rekao je da će se u narednih dan - dva znati kada će devojčica krenuti na lečenje u Ameriku i da se nadaju da će to biti do kraja nedelje.
- Danas je stigla informacija da komercijalne agencije neće da je vode, zbog velikog rizika, tako da sigurno neće ići u Hjuston komercijalnim letom. Tek treba da se organizuje prevoz sa nekom specijalizovanom kompanijom za prevoz složenih medicinskih slučajeva - rekao je prof. Košutić.
On je objasnio da let kojim će Tijana biti prevezena u Hjuston mora da se organizuje pod posebnim uslovima i u njenoj pratnji biće i dva lekara iz Srbije.
Prof. Košutić je naglasio da je devojčica sada u stabilnom stanju, ali da je generalno gledano za nju let u Hjuston rizičan.
Kako su objavili mediji, u humanitarnoj akciji, u koju su se uključile mnogobrojne javne ličnosti, ali i građani, prikupljeno je dovoljno novca za lečenje osmogodišnje Tijane Ognjanović koja boluje od restriktivne kardiomiopatije i neophodna joj je hitna transplantacija srca.
Republički fond za zdravstveno osiguranje ne pokriva troškove odlaska naših pacijenata na transplntacije srca u inostranstvo, tako da su roditelji male Tijane bili prinuđeni da novac obzbede sami. Intervencija je prvo trebalo da se uradi u AKH bolnici u Beču, gde bi koštala oko 200.000 evra, ali se zdravstveno stanje male Tijane pogoršalo, tako da su roditeljima u ovoj bolnici rekli da ne mogu staviti na listu čekanja i obaviti transplantaciju, jer su šanse da preživi operaciju u ovom centru svega dva posto, prenosi Tanjug.
Jedina šansa za ovu devojčicu ostala je klinika u Hjustonu, koja ima iskustva sa ovako teškim pacijentima, gde su roditeljima prvo tražili 1.015.000 dolara, da bi posle intervencija i pritisaka sa raznih strana taj iznos bio smanjen za 30 odsto, na 710.000 dolara.