Madeleine Albright morala intervenirati u bliskoistočnim pregovorima

Neimenovani američki dužnosnik izjavio je da su se izraelski i palestinski izaslanici "zamalo počeli fizički razračunavati"

22.12.2000.
20:56
VOYO logo

Državna tajnica SAD-a, Madeleine Albright, bila je prisiljena neplanirano svratiti u zrakoplovnu bazu Bolling blizu američke prijestolnice Washingtona, gdje se održavaju bliskoistočni mirovni pregovori. Američki izaslanik Dennis Ross, koji predsjedava pregovorima, ustanovio je da mu posao postaje nemoguć nakon što je treći dan pregovora petočlano palestinsko izaslanstvo napustilo pregovore u znak ogorčenja zbog poteza vođe izraelskog izaslanstva, ministra vanjskih poslova Shlomoa Ben-Amija. Ben-Ami je "ponovno počeo spominjati anektiranje 10% palestinskih teritorija od strane Izraela, umjesto ranije ponuđenih 5%."

Američki dužnosnik koji je izjavu za tisak dao pod uvjetom da ostane anoniman izjavio je da je između delegata skoro došlo do obračuna šakama. Dotični dužnosnik ipak nije izgubio optimizam glede nastavljanja pregovora: - Nikad nismo ni pomislili da će ovo biti lako, ali nas i dalje ohrabruje predanost obaju strana i njihova otvorenost u pokušajima da nađu rješenje. Pomoći ćemo im u tome koliko god možemo. - Predvodnik palestinskog izaslanstva Saeb Erekat, koji je poznat kao najmanje optimist među svim pregovaračima, naglasio je da "postoje duboka razmimoilaženja u svim pitanjima. Jučer smo napustili pregovore zbog tih razmimoilaženja i proveli duge sate sjedeći s Dennisom Rossom, ali nismo riješili problem. - Optimističniji je bio palestinski pregovarač Jaser Abed Rabo, koji je nagovijestio da je blizu usaglašavanje stavova u ključnom palestinskom zahtjevu – suverenitetu nad istočnim, arapskim dijelom Jerusalema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko pregovori u Bollingu, kojima bi se u subotu mogao priključiti i Bill Clinton, budu uspješni, SAD će poslati izaslanika na Bliski istok da pripremi sastanak na vrhu Clintona, Baraka i Arafata. Clinton ne želi ponoviti lipanjski fijasko, te će summit organizirati samo ukoliko pregovori pokažu napredak. Svim stranama se žuri – Clintonu je ostalo manje od mjesec dana mandata, Baraku je očajnički potreban mirovni dogovor ne bi li popravio svoj položaj pred izbore, dok su Palestinci svjesni da bi potencijalna pobjeda desnice na izraelskim izborima mogla mirovni proces zakočiti nekoliko sljedećih godina. Dok pregovori traju, nasilje i dalje eskalira; jučerašnji napad palestinskog bombaša-samoubojice dodatno je povećao broj žrtava, koji je od izbijanja sukoba već prešao 330 osoba, većinom Palestinaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo