LISABON - Lisabonski ugovor, koji bi Europskoj uniji trebao omogućiti lakše funkcioniranje, daljnje proširenje i snažniji glas na međunarodnoj sceni, u utorak je stupio na snagu nakon što je prošao proces ratifikacije u svim državama članicama EU.
U institucionalnom ustroju EU glavne promjene su uvođenje dužnosti stalnog predsjednika Europskog vijeća i visokog predstavnika za vanjsku politiku i zajedničku sigurnost, koji istodobno obnaša i dužnost potpredsjednika Europske komisije.
Ugovorom se ukida i sustav rotirajućeg predsjedništva
Europskog vijeća. Povećava se broj područja u kojima se odluke
donose kvalificiranom većinom umjesto jednoglasno.
Uvodi se i novi sustav glasovanja dvostrukom većinom po kojemu
najmanje 55 posto članica koje predstavljaju najmanje 65
posto stanovništva mora glasovati za novi zakon da bi on prošao.
Portugalska vlada u suradnji sa švedskim predsjedništvom EU-a i Europskom komisijom organizira tim povodom prigodnu svečanost u Lisabonu na kojoj će sudjelovati predsjednici svih europskih institucija.
Lisabonski ugovor potpisan je 13. prosinca 2007. godine. Nastao je na ruševinama europskog ustava, koji nije uspio zaživjeti nakon što je odbačen na referendumima u proljeće 2005. godine u Francuskoj i Nizozemskoj.
Obrisi novog reformskog ugovora dogovoreni su na kraju njemačkog predsjedništva, na summitu u lipnju 2007., a konačan tekst je usuglašen u listopadu te godine pod portugalskim predsjedanjem. U novom ugovoru preuzet je veliki dio rješenja iz propalog ustava, s tim da je izbačena sama riječ ustav te simboli poput zastave i himne, jer su previše podsjećali na državu.
Već dogovoreni i potpisani ugovor morao se naknadno dijelom mijenjati nakon što je odbačen na prvom referendumu u Irskoj u lipnju 2008. godine. Irci su tražili određene ustupke u zamjenu za raspisivanje novog referenduma, na kojem je ugovor nedavno potvrđen dvotrećinskom većinom.