otpis kamata dužnicima /

Linićeva borba blagim mjerama protiv nelikvidnosti

Image
Foto: PIXSELL

Vlada je u Sabor poslala izmjenu i dopunu Zakona o posebnoj mjeri naplate poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom. Kako se Vlada nada smanjenju goleme nelikvidnosti, Slavko Linić je bio široke ruke prema dužnicima .

16.2.2012.
14:40
PIXSELL
VOYO logo

Vlada je na sjednici u četvrtak predložila novi model naplate poreznog duga kojim se nada smanjiti nelikvidnost koja poprima zabrinjavajuće razmjere.

Ministar financija Slavko Linić ocijenio je kako model prethodne Vlade, po kojem se nenaplaćeni porezni dug nastao do 31. prosinca 2010. mogao reprogramirati na rok do 30 mjeseci, nije dao rezultate jer je lani nelikvidnost nastavila rasti, tako da je sada već blizu iznosa od 42 milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi model sastoji se od dvije mjere. Prva je namijenjena onima koji su prošle godine kasnili s plaćanjem, a mogu ispuniti svoje obveze. Njima se omogućuje otpis kamata ako u roku 30 dana podmire dug.

Druga mjera je za one koji niti uz otpis kamata neće moći platiti obveze. Oni sve neizvršene obveze do 31. siječnja ove godine mogu refinancirati na 36 mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon provedbe druge mjere neplaćanje bilo kojeg poreza ili neizvršavanje obveze znači blokadu i otvaranje stečaja", upozorava Linić.

Ocijenio je kako se tim modelom pruža ogromna potpora gospodarstvu i stvaraju uvjeti da se u mirnijim okolnostima donese zakon o financijskom poslovanju kojim Vlada želi omogućiti strukturne promjene u rješavanju problema dugova, kako bi na taj način spašavala radna mjesta.

"Uz državu koja će za restrukturiranje staviti na raspolaganje svoja potraživanja, inzistirat ćemo da to učini i bankarski sustav i ostali vjerovnici", rekao je Linić.

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić naglasio je da uvođenjem takvog modela Vlada pravno regulira dug i onemogućuje političke ucjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dosad smo imali situacije da, kada je nekima u Vladi odgovaralo da na natječajima prolaze određene tvrtke, takvu vrstu aranžmana tretiraju kao reguliran dug, a kada neke tvrtke nisu smjele proći na natječaju onda se taj isti propis tretirao kao nereguliran dug", kazao je Čačić.

Ta vrsta paušalne procjene više se ne može dogoditi jer se uvodi čist i transparentan odnos, a mjere su iste za sve, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavio je za iduću Vladinu sjednicu predstavljanje investicijskog potencijala javnog i privatnog sektora, napomenuvši kako Vlada ide u pripreme i s avansnim plaćanjima kod ulazaka u projekte.

Vlada je danas također usvojila amandmane na izmjene Zakona o porezu na dobit kojima se precizira da se na reinvestiranu dobit neće plaćati porez.

Osim toga, amandmanima na Zakon o porezu na dohodak radničko dioničarstvo u okviru ESOP programa se oslobađa od plaćanja poreza na dividendu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo