Više od stotinu lijesova poginulih u potonuću broda nadomak Lampeduse. Ovo su Somalijci i Eritrejci koji su se nadali boljem životu negdje u Europi. Sada su u hangaru, neidentificirani, razlikuje ih samo broju na kovčegu.
"Na mjestu smo nesreće vidjeli more trupala. Plutala su oko nas. Počeli smo unositi njihova tijela u naše plovilo", izjavio je liječnik Emilio Schirru.
Spasilo se svega 150 imigranata, a na brodu ih je bilo natiskano 500. Nesreću je u četvrtak ujutro uzrokovao požar, svega kilometar od obale. Nakon dva dana prekida zbog velikih valova, nastavljena je potraga za ostalim tijelima. Danas ih je izvučeno najmanje 16.
Dubina je 47 metara. Teško je tako duboko zaroniti. Uz to, radimo u malom, zatvorenom prostoru, u brodu. Ali nadamo se da ćemo uspješno završiti operaciju", rekao je ronilac Antonio D'Amico.
Na Lampedusu je stigla i talijanska ministrica za integracije, koja se zalaže za blažu useljeničku politiku. Samo ove godine, u Italiju je stiglo 30 tisuća izbjeglica.
"Ne možemo se sami nositi s ovom tragedijom, već s čitavom Europom. Moramo dati odgovore onima koji bježe, trebaju zaštitu, i dolaze ovdje po pomoć", rekla je Cecile Kyenge.
Poginulih se sjetio i papa Franjo na Angelusu. Upravo je za svoje prvo službeno putovanje u Italiji van Rima, u srpnju, odabrao Lampedusu kako bi odao počast svim dosad poginulim emigrantima.
"Pomolimo se u tišini za našu braću i sestre, žene i muškarce, djecu. Pustimo da nam srca plaču", rekao je Papa.
Plače i rodbina poginulih, njih 20 tisuća koji su poginuli u Sredozemlju u posljednjih 20 godina, pokušavajući se domaći europskog tla.