Japanski paviljon predstavio se konceptom "Architecture. Possible here? Home –for-All", koji pruža potencijalno rješenje za život žrtvama velikog japanskog potresa 2011.godine, s posebnim naglaskom na grad Rikuzenkataku.
Njihov projekt daje na uvid niz različitih maketa domova, odnosno vrsta stanovanja koje se javlja unutar revitaliziranog konteksta. Niz potencijalnih projekata izlaže se na bazama od drvenih trupaca, koji služe i kao nosivi element čitavog paviljona.
U pozadini se izmjenjuju fotografije tsunamijem uništenih japanskih gradova, a sam izbornik Toyo Ito projekt objašnjava kao esencijalno propitivanje onoga što dizajniranje i arhitektura jest.
"Zašto raditi građevinu i za koga- to su stvari koje su danas potpuno zaboravljene, dok u mjestima pogođenim katastrofama upravo to postaju najvažnija pitanja i mogućnosti da ispočetka propitamo funkciju arhitekture", kazao je Ito a prenosi portal Pogledaj.to.
Najbolji projekt iz Venezuele
Zlatni lav za najbolji projekt u izložbenom dijelu dodijeljen je timu Urban Think-Thank iz Venezuele i kritičaru arhitekture Justinu McGuirku za njihov zajednički projekt cafea i instalacije Torre David. Riječ je o instalaciji koja nastoji reinterpretirati život u najvećem vertikalnom slumu u Caracasu. Njihov koncept baziran je na ideju dijeljenja obroka kao zajedničkog dobra, vodeći se idejom stanovnika Torre Davida.
Posebna priznanja su dobili nacionalni paviljoni Poljske, Rusije i SAD-a, dok je posebno priznanje u izložbenom dijelu dobio talijanski arhitekt Cino Zucchi, a Srebrni je lav otišao u ruke Grafton Architectsa.