Sigur Rós, hip-hop i mongolska glazba na ZagrebDoxu!

9.2.2012.
13:01
VOYO logo

Američki glumac, redatelj i komičar Michael Rapaport </strong u svojem prvom dugometražnom dokumentarcu Beat, rime & život: A Tribe Called Quest snimio je priču o jednom od najutjecajnijih i najrevolucionarnijih grupa u povijesti hip-hop glazbe. Izdavši pet zlatnih i platinastih albuma u osam godina, A Tribe Called Quest postao je jedan od komercijalno najuspješnijih i umjetnički najznačajnijih glazbenih bendova u novijoj povijesti. Deset godina nakon raspada, 2008. godine, ponovno su se okupili na turneji da bi svirali na rasprodanim koncertima po Americi. Film je nagrađen za najbolji strani dokumentarni film na međunarodnom filmskom festivalu u São Paulu, a na festivalu u Los Angelesu osvojio je nagradu publike. Ljudi u unutrašnjoj Mongoliji stvaraju vrlo specifičnu glazbu koja potječe od mongolskih plemena koja je ujedinio Džingis kan. Anda Union suvremeni je sastav koji nastoji popularizirati tu tradicionalnu glazbu jer bi ona svijetu vrlo lako mogla ostati nepoznata. Film Anda Union – od stepa do grada autora Marca Tileya upoznaje nas s članovima grupe i ujedno vodi kroz njihovo putovanje dugo deset tisuća kilometara, kroz stepe i planine Mongolije, na kojem posjećuju svoje obitelji, otkrivaju nove prijatelje i uživaju u tradicionalnom nomadskom stilu života koji je i poslužio kao inspiracija za njihovu glazbu.

Udri jako: priča o životu i izbjegnutoj smrti Patty Schemel američkog redatelja Petera Davida Ebersola film je o žestokoj bubnjarici značajne rock-grupe Hole pjevačice Courtney Love na vrhuncu njihove slave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao curica koja je oduvijek znala da je 'drukčija' od ostale djece u svome selu blizu Seattlea, Patty nije ni sanjala da će se njena slika jednog dana naći na naslovnici Rolling Stonea. Kao tipična pripadnica buntovne generacije svojeg prijatelja Kurta Cobaina, i Patty je upoznala tamnu stranu.

Film koji, uz dosad neviđene Pattyne amaterske snimke (mnoge uključuju i Cobaina), daje neustrašiv pogled na jednu od najvažnijih i najkontroverznijih rock-grupa 90-ih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nevidljive strune: talentirane sestre Pusker novi je film međunarodno priznate redateljice dokumentarnih filmova, snimateljice, scenaristice i producentice Ágnes Sós čije su glavne protagonistice talentirane mađarske sestre violinistice, tinejdžerke Júlia i Ágnes. Njih dvije od rođenja žive uz glazbu, no samo jedna od njih postiže spektakularan uspjeh. Gotovo neprirodno čvrst sestrinski odnos u velikoj mjeri određuju bolni događaji iz prošlosti s kojima se svaka od njih nosi na svoj način. Film je 2011. osvojio nagradu mađarskih filmskih kritičara.

Dokumentarni film Inni redatelja Vinceta Morisseta prati Sigur Rós na kraju njihove posljednje turneje u studenom 2008. godine.

Film je sniman u dvorani Alexandra Palace tijekom dvije večeri nastupa. Prvobitno snimljen u digitalnom HD-formatu, film je potom prebačen na 16-milimetarsku vrpcu, a zatim projiciran i još jednom snimljen, ponekad i kroz staklo i druge predmete, kako bi djelovao impresionistički. Taj je efekt postignut uz pomoć Karla Lemieuxa, koji je zaslužan za vizualne efekte kanadskog sastava Godspeed You! Black Emperor.

Cigarete i pjesme slovački je dokumentarac autorskog dvojca Mareka Šulíka i Jane Kovalcikove. Film prati skupinu Roma i Slovaka u evangeličkoj crkvi na istoku Slovačke koji su se udružili radi snimanja CD-a sa starom romskom glazbom u novom ruhu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki kratkometražni dokumentarac Jedne noći u Kernersvilleu aktualna je karakterna studija džez-basista Johna Browna koja otkriva njegova intimna razmišljanja i duševna stanja tijekom snimanja s big bandom u Kernersvilleu u Sjevernoj Karolini.

Film redatelja Rodriga Dorfmana uvodi u note i ritmove umjetnika predanih ovoj glazbi. U komentarima i – što je najvažnije – svirci Browna i ekipe odražava se njihova radna etika. Film je nagrađen za najbolji kratki film na festivalu Full Frame 2011. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji iz programa kratkometražni je poljski film Natjecanje autora Jakoba Cumana. Riječ je o dokumentu o kvalifikacijama za Međunarodno klavirsko natjecanje Frédérica Chopina 2010. godine. Film prikazuje intimna razmišljanja i emocije natjecatelja, a ujedno preispituje smisao natjecanja u umjetnosti, gdje se odluke o pobjednicima donose kao u sportu, ne uzimajući pritom u obzir glavne aspekte umjetnosti: intimnost, nezavisnost i individualnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike
Image

Artistico predstavlja zanimljiv festivalski program i poziva na najkreativniju nabavku poklona

Još iz rubrike
Image

Artistico predstavlja zanimljiv festivalski program i poziva na najkreativniju nabavku poklona