Izložba razvija nove metodološke i interdisciplinarne formate aktivne i ne isključivo muzejske reprezentacije povijesti performansa.
Tijekom osmotjednog trajanja izložbenog projekta, scenski čin prikaza deset ključnih faza razvoja povijesti plesa i performansa – koji će pratiti grupa stručnjaka pozvana da prati čitav proces – odvijat će se pred očima publike.
U tom smislu središnje fokalizacijske točke zauzimaju performansi i radovi žena koje svjesno tematiziraju, kritiziraju i krše žanrovske granice između plesa, performansa i vizualnih medija od 60-ih naovamo. Također, kao i prije, umjetnice i ovdje promišljaju implicitnu mušku konstrukciju 'pogleda' i gestualnu logiku svojih kolega.
Izložba počinje i završava u praznom prostoru u kojemu stoji živahan izložbeni prikaz permanentnog recipročnog gibanja između povijesne prisutnosti i medijske dokumentacije, muzejske reprezentacije i scenske reapropriacije kao i nove interpretacije. Za razliku od popularnijih 'ponovnih uprizorenja', ovdje 'bijeg u povijest' funkcionira kao face à l'histoire, aktivni kontrast povijesnoga i sadašnjega.
Radi se o izložbi 'u nastajanju', a projekt predstavlja i razvija nove formate muzejske prezentacije izvedbi uživo. Sama ideja potječe iz interesa za procese prihvaćanja povijesti u takozvanim 'ponovnim uprizorenjima' (re-enactments) povijesnih performansa, ali i nedavnim kontroverzama oko mogućnosti muzejske prezentacije performansa Josepha Beuysa kroz fotografsku dokumentaciju.
Sve ovo reflektira se u praksama mlađe generacije umjetnika, kao u brojnim povijesnim aproprijacijama i 'ponovnim uprizorenjima'. U središtu svega je, dakako, 'herojsko' razdoblje između 60-ih i 80-ih, tijekom kojega se nova, radikalna definicija žanra odvijala u intimnijem dijalogu između gibanja u performansu i likovnim umjetnostima i plesu.
Uz spomenute umjetnice sudjeluju i Channa Horwitz, Lynn Hershman Leeson, Sanja Iveković, Adrian Piper i Yvonne Rainer i mnoge druge koje će i same dokumentirati svoj rad u izložbenim prostorima.
Kustosti Boris Charmatz, Sigrid Gareis i Georg Schöllhammer potpisuju ''izložbenu dramaturgiju'', a autor izlagačkog koncepta je Johannes Porsch. Izložba će, po završetku, biti zaokružena kataloškom publikacijom.
Izložba traje do 29. travnja.