Ovo će promijeniti vaše stavove, čak i o seksu
Drugi po redu Nu:Write Theatre Festival održat će se od 15. do 19. studenoga u prostorima Studentskog centra i Teatra &TD te dovesti uzbudljive kazališne trupe iz Velike Britanije.
Festival će ponovno ugostiti uzbudljive kazališne trupe iz Velike Britanije te premijerno predstaviti rezultate suradnje s londonskim kazalištem Box of Tricks Theatre, kao i ovogodišnju hit predstavu ostvarenu u vlastitoj produkciji, PLAYlista. Održava se u organizaciji udruge Festival novog kazališta Zagreb, s partnerima Kulturom promjene SC-a i British Councilom.
Kultni Doctor Brown u Zagrebu
Jedan od željno iščekivanih festivalskih nastupa onaj je Doctora Browna (pravo ime: Philip Burgers), koji nakon turneje preko Hong Konga, Australije, Dubaija i Edinburgh Fringe Festivala stiže u Hrvatsku s jednosatnom klaunovskom stand-up predstavom
Ovaj umjetnik pantomime i tjelesne komedije nadrealnog i apsurdnog, 2010. proglašen najboljom novom kazališnom nadom u izboru britanskog
Bizarno, genijalno, provokativno, bezobrazno, odvratno, suludo, neuračunljivo, groteskno, histerično smiješno... samo su neki od pridjeva kojima kritičari opisuju njegov "anti-komični" nastup koji gledatelje tjera da zaborave sve što su mislili o vlastitom smislu za humor i odbace svoje dosadašnje stavove o stand-up komediji – a pogotovo seksualnosti. Upozoravaju da predstavu gledate na vlastitu odgovornost te da nije za one slabijeg srca i osjetljivog želuca, no - svi se slažu – sa showom
Animals and Children Took To The Streets - bogati su bogatiji, siromašni su siromašniji
Mlada, no višestruko nagrađivana londonska skupina 1927 nakon premijerne sezone u Operi u Sydneyju s predstavom
Redateljica i izvođačica Suzanne Andrade, animator Paul Barritt, kostimografkinja i izvođačica Esme Appleton te skladateljica i izvođačica Lilian Henley donose začudnu, uvrnutu, multimedijalnu satiru koja kombinira glumu, pripovijedanje i glazbu uživo, s filmovima i animacijom kako bi ispričala enigmatičnu, ali svima jako dobro poznatu, priču o sumnjivim likovima koji nastanjuju distopijsku paranoičnu metropolu.
Opisivana kao spoj djela Aleksandera Rodchenka, Tima Burtona, Charlesa Dickensa, Fritza Langa i velikana nijemog filma s početka 20. stoljeća i stripa iz 21.,
Ponoćne matineje - sirovo i nepredvidivo
Kazalište Tristan Bates trn je u oku West Enda. Ovaj višestruko nagrađivani studio proizveo je kritički hvaljene predstave poput
S
Ovu sirovu, nepredvidivu noćnu avanturu, koja uključuje gotovo sve forme umjetnosti – od kabareta, plesa, filma, kazališta sjenki, interaktivnih video igri, labirinta, potrage za blagom, skrivenih predstava – sve u izvedbi 11 umjetnika kroz više od tri sata, kazalište Tristan Bates i ove godine donosi u Zagreb i izvodi 19. studenog u svim prostorima Studentskog centra u sklopu paneuropskog događanja Noć kazališta.
Tri drame o Londonu i tri o Zagrebu
Nazivani novom generacijom nove drame, Box of Tricks su trupa čiji je cilj razvijanje, poticanje i promicanje novog naraštaja dramskih pisaca. Privlače ih drame koje su neposredne i relevantne: priče koje moraju biti ispričane, glasovi koje treba čuti.
Ova "novo-oformljena" anglo-hrvatska trupa predstavit će šest 15-minutnih monologa inspiriranih zemljopisom: tri drame o Londonu na engleskom, i tri o Zagrebu na hrvatskom jeziku.
Odajući počast ovim slavnim glavnim gradovima, stvorit će kazalište bez granica kroz dvojezičnu suradnju koja nadilazi kulture i ujedinjuje najbolje od oba svijeta.
U režiji Adama Quaylea i Hanne Tyrell-Pinder tekst
Monologe domaćih autora Srđana Sandića Zagreb, Mon Amour, The One Who Waits Olje Lozice i To F*** Because We Want To Vedrane Klepice izvodit će Petar Cvirn, Ivana Krizmanić i Lada Bonacci u režiji Franke Perković.
PLAYlista - Haustor i Azra u kazalištu
Omnibus od osam kratkih drama inspiranih pjesmama novog vala
Svima je zadatak bio izabrati svoju omiljenu pjesmu iz perioda novog vala i napisati kratku dramu inspiriranu njome, trajanjem ne dulju od same pjesme.
Uprizorenja njihovih drama nastala su intenzivnim radom u svega pet dana u ožujku ove godine, a rasprodana predstava izvedena je četiri večeri uzastopce.
U studenom se vraća u Teatar &TD u sklopu festivala Nu:Write, a tekstove Marinka Koščeca, Ivora Martinića, Ivane Gudelj, Diane Meheik, Jordana Cvetanovića, Irene Čurik, Beatrice Kurbel i Lana Brčić u režiji Morane Foretić, Ive Srnec, Renate Carole Gatice, Ivane Čoh, Frane Marije Vranković i Irene Čurik igraju Mia Biondić, Csilla Barath Bastaić, Ivana Krizmanić, Romina Vitasović, Ines Cokarić, Miran Kurspahić, Vladimir Tintor, Antonio Franić i Marko Cindrić.
Izvedbe PLAYliste pratit će izložba fotografija beogradske fotografkinje i književnice Zorice Bajin Đukanović koje prikazuju protagoniste novog vala s prostora bivše Jugoslavije.
Kazališna događanja na pozornicama &TD-a pratit će i edukativne dramske radionice koje će držati kazalište 1927 i Philip Burgers, te DJ svirke u Café baru Teatra &TD svake večeri nakon zadnje predstave u danu.