Tako su naši susjedi za hrvatski ''proizvod'' koji bi trebao doploviti na Bijenale, odredili ''masnu'' cijenu veza, te za njega odabrali potpuno neatraktivno mjesto na samoj izložbi.
''Talijani su ljubomorni, i kad su vidjeli naš paviljon za Bijenale, ucijenili su nas visokom cijenom veza i opasnim mjestom za vezivanje teglenice, misleći da ćemo odustati ili da će na neki drugi način opstruirati naše sudjelovanje”, prokomentirao je za Slobodnu Dalmaciju, napola u šali, riječki arhitekt Idis Turato zavrzlamu oko hrvatskog paviljona za Međunarodnu izložbu arhitekture u Veneciji. Hrvatski arhitekti su za temu bijenala “Arhitektura kao mjesto susreta“ osmislli armaturnu mrežu četvrtastog oblika, 10x20 metara, koja je prilagođena teglenici na koju je položena, visine 5 metara.
cate-201008200429004 Željezne mreže izvana su izrezane u pravilan geometrijski oblik, postavljene vodoravno s razmakom od 10 do 15 centimetara, a iznutra su rezane na različite dužine pa je prostor, mjesto susreta, nepravilog oblika vrlo prozračan i ugodan za boravak. Ima nekoliko ulaza, a u Veneciji će u noći blistati osvijetljen jednim izvorom svjetla iz poda.
Paviljon je, prije nego je krenuo na put, u Rijeci bio privezan uz Gat Karoline Riječke, pa ga se moglo pogledati iz različitih udaljenosti i kutova, a pri svakom se pogledu dobio drukčiji dojam.
Svaki nastup na nekoj izložbi donosi različite probleme i nedoumice, a ovoga puta to je - prognoza vremena. Sve su oči uprte u nebo i more jer će samo uz bonacu “Brod“ doploviti u Veneciju na vrijeme i ostati tamo koliko to financijske mogućnosti budu dopuštale, a najmanje dva-tri dana.
“Vidjet ćemo kako će se stvari razvijati kada dođemo u Veneciju,“ rekao je Turato za Slobodnu Dalmaciju uvjeren da još uvijek ima mogućnosti za dogovor s organizatorom oko cijene veza koja iznosi oko 40 tisuća eura.