"Domovina će biti onakva kakvi smo mi, a treba je nastaviti graditi, ni po čijoj mjeri osobnoga interesa, nego samo po mjeri zajedničkoga dobra svih ljudi koji u njoj žive. Zahvala Bogu za hrvatsku državnost i čestitka svima na njezinu jubileju neka se slije u molitvu Bogu da u Hrvatskoj bude mjesta za sve ljude i opcije koje joj žele dobro, da nestane podjela, da poraste odgovornost na svim razinama, da ne pokleknemo pred interesima velikih i napose da ponovo otkrijemo ljubav koja spaja ovaj narod i sve stanovnike ove zemlje", pozvao je kardinal Bozanić.
Naglasio je da su se vjernici, unatoč svim poteškoćama s kojima se Hrvatska suočava, "okupili da zahvale Bogu za državnost i slobodu koje su nam, po žrtvi prolivene krvi hrvatskih branitelja, unatoč progonima i rušenjima te tegobnom putu demokratskoga dozrijevanja, darovane živjeti posljednjih četvrt stoljeća", kazao je Bozanić u propovijedi.
Ocijenio je da su u Hrvatskoj u proteklih 25 godina sažeti različiti osjećaji, od ushita, sebedarja, vrijednosti, pobožnosti i nastojanja oko zajedničkoga dobra. "Ali, jednako tako, u tih 25 godina u Hrvatskoj susrećemo i gorke trenutke sebičnosti i razdora, izdaja i podjela, nepoštovanja drugog čovjeka i vlastite domovine, previše površnosti i kratkovidnosti, grubosti i neosjetljivosti, ucjena, zanemarivanja i izazivanja Boga nevjernošću", upozorio je kardinal.
Ne odajte se beznađu
Vjernike je pozvao da se ne odaju beznađu, nego da mole za domovinu. Povijesne događaje od prije 25 godina nazvao je prekeretnicom i novim početkom za Hrvatsku. "S tim događajima počinju suvremeni demokratski procesi hrvatskoga društva, koje vapi za novim zajedništvom i dijalogom", ocijenio je Bozanić.
Vraćanje u prošlost
Upozorio je kako hrvatsko društvo opterećuje neprestano vraćanje na teme prošlosti, "Drugom svjetskom ratu i poraću, fašizmu i onome što se predstavlja pod pojmom antifašizma".
Ocijenio je kako se time ne treba baviti politika, nego znanstvene institucije, ali i upozorio kako je u Hrvatskoj još uvijek prisutan strah od činjeničnog i znanstvenog istraživanja tog razdoblja. "Oni koji ne dopuštaju da o tim događajima govore činjenice, dokumenti i znanstvena istina unose stare podjele u hrvatsko društvo i zarobljenici su sljepila koje suvremenu Hrvatsku ne otvara budućnosti", ocijenio je kardinal.
Upozorio je i na nove nasrtaje na lik i djelo kardinala Alojzija Stepinca. "Njega neki smatraju prijetnjom do te mjere da mu se ni ime niti časno djelovanje ne smiju u svijetu valjda ni spomenuti. Dobro vidimo da ne može biti problem u njegovu djelovanju o kojemu je svoj sud dala ne samo povijesna ekspertiza, nego i samo nebo. Jedini je problem to što blaženi Alojzije predstavlja za Hrvatsku danas", ustvrdio je.
Poručio je, međutim, kako je "Bog već proslavio svetost blaženog Alojzija i tko god ide protiv njegova lika, ide protiv Boga", a to je, kaže, bitka koju nitko ne može dobiti.
Uz brojne vjernike, na misi za Domovinu bili su i predsjednici države, Sabora i Vlade Kolinda Grabar Kitarović, Željko Reiner i Tihomir Orešković, predstavnici Hrvatske vojske i policije i braniteljskih udruga.