Hrvatska kupuje 12 izraelskih F-16 Barak koji će stajati oko tri milijarde kuna. Ponude SAD-a, Grčke i Švedske su ispale, dok je Južna Koreja odustala.
Ministar obrane Damir Krstičević pokušao na danas presici detaljnije objasniti sve o kupnji višenamjenskih borbenih zrakoplova starih 30-ak godina no većina pitanja ostala je bez odgovora.
Zato je ponovo pokušao objasniti važnost ove odluke u intrevjuu na RTL-u. Nakon uvoda o "povijesnoj odluci", "velikom danu za hrvatsku vojsku" i "budućim generacijama", pojasnio je po kojem su kriteriju odabrali baš izraelsku ponudu. Čini se da kvaliteta zrakoplova i nije bila najvažnija.
Važniji je Izrael od kvalitete zrakopolova
"Naši ključni kriteriji su bili sposobnost aviona, strateško partnertvo s državom jer je projekt vrlo složen, financijska domena jer moramo imati razumijevanje i za školstvo, zdravstvo, poljoprivredu - odluka mora biti odgovorna, priuštiva. Jasno, Izrael je partner koji će investirati u hrvatsko gospodarstvo i otvoriti radna mjesta", rekao je Krstičević, dodajući kako će Izrael biti mentor, investirati u Hrvatsku i otvarati radna mjesta.
"Tu je aktivnost oko Zrakoplovno-tehničkog centra, uvijek ga se može unaprijediti, tu je tvornica streljiva, zatim regionalni centar za borbu protiv dronova, regionalni centar za cyber, ulaganje u napredne sustave u poljoprivredi, energetici. Otvara nam se jako puno prostora da ovo ne bude samo trošak, nego investicija. To upravo želimo, na temelju naučenih lekcija do sada. I ja sam uvjeren da će tako biti" pojašnjava. "Kritičara uvijek nema i bit će ih, mi smo demokratska država. I u Domovinskom ratu je bilo kritika", među ostalim je odgovorio.
Evo, i Rumunji su zadovoljni...
Na kritike kako će ovi avioni za deset godina biti jednako stari kao i danas hrvatski MiG-ovi, odgovara kako, najkraće rečeno, za bolje nemamo novca.
"Kad pogledate kontekst cijene: ponuda Izraela 3 milijarde kuna, ponuda Švedske 8,5 milijardi kuna - to su dva Pelješka mosta. U ovoj odluci moramo voditi računa o trenutnoj ekonomskoj situaciji u Hrvatskoj", kaže ministar, ali odmah potom nastavlja s time kako su to super avioni koji će još dugo letjeti.
"Rumunjska je uzela F-16, stariju varijantu. Pitao sam jučer njihovog ministra, kaže da su zadovoljni i žele uzeti još 36 komada", ističe Krstičević.
Hrvatska se naoružava zbog sebe
Nije htio ni komentirati srpske MiG-ove 29 te najave srpskog predsjednika kako će srbija imati najbolje zrakoplove u "regionu".
"Nama nije namjera naoružavati se radi bilo koga. Ovaj avion je u funkciji odvraćanja, mira i sigurnosti. On nam otvara mogućnost da Hrvatska sutra daje Air Policing i za druge države u susjedstvu. Možda sutra za Crnu Goru ili Albaniju. Dakle otvara se puno prilika za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i Hrvatsku vojsku", rekao je Krstičević.