ZAKLJUČAK EKONOMSKOG VIJEĆA /

Kosor: Proračun je većim dijelom zadan

Image

Čak 87,2 posto proračuna unaprijed je zadano, jer se odnosi na plaće, mirovine i ostala prava, zbog čega ni u 2010. ne možemo očekivati da će država imati većih ušteda.

16.9.2009.
14:05
VOYO logo

ZAGREB - Nakon gotovo tri mjeseca stanke, u srijedu se sastalo Ekonomsko vijeće i na sjednici, 12. po redu od njegovog osnivanja, zaključilo da ukupni rashodi proračuna države za 2010. moraju ostati na razini rashoda proračuna za 2009. godinu.

To znači da rashodi u proračunu za iduću godinu ne bi smjeli prijeći iznos od 120,5 milijardi kuna, a proračunski manjak trebao bi se kretati između 2 i 2,2 posto bruto domaćeg proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijerka Jadranka Kosor, koja je po prvi puta u svome mandatu predsjedala Ekonomskim vijećem, istaknula je kako je 87,2 posto proračuna unaprijed zadano, jer se odnosi na plaće, mirovine i ostala prava.

"Državi ostaje vrlo mali manevarski prostor od 12,8 posto proračuna za značajnije zahvate", izjavila je Kosor i obećala da će pri izradi proračuna za sljedeću godinu voditi računa o dijalogu sa socijalnim partnerima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, manevarski prostor od 12,8 posto znači i to ni u 2010. godini ne možemo očekivati značajnije proračunske uštede.

Članovi Vijeća pozdravili su dosadašnje Vladine mjere, od zabrane zapošljavanja i kupovine automobila, do objedinjenja javne nabave, kazala je Kosor ocjenivši kako su na današnjoj sjednici prevladavali "blago optimističniji tonovi".

"Moramo ohrabriti hrvatske građane, moramo unositi više optimizma, više samopouzdanja i hrabrosti u sve ono što zajedno činimo", rekla je premijerka, a podlogu za to nalazi u manjem padu BDP-a u drugom tromjesečju, dobroj turističkoj sezoni i slovenskoj deblokadi pregovora o pristupanju EU.

Što se tiče povećanja PDV-a sa 22 na 23 posto i uvođenja tzv. kriznog poreza, ministar financija Ivan Šuker je rekao da će se efekt povećanja PDV-a znati krajem rujna ili početkom listopada, a s jučerašnjim danom naplata posebnog poreza u državni proračun donijela je oko 300 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihodi državnog proračuna u prvih osam mjeseci ove godine su za 6,4 milijardi kuna manji nego lani, a povećanje rashoda je ostalo nominalno na razini prvih šest mjeseci, odnosno 4,3 milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo