ZAGREB - Nakon gotovo tri mjeseca stanke, u srijedu se sastalo Ekonomsko vijeće i na sjednici, 12. po redu od njegovog osnivanja, zaključilo da ukupni rashodi proračuna države za 2010. moraju ostati na razini rashoda proračuna za 2009. godinu.
To znači da rashodi u proračunu za iduću godinu ne bi smjeli prijeći iznos od 120,5 milijardi kuna, a proračunski manjak trebao bi se kretati između 2 i 2,2 posto bruto domaćeg proizvoda.
Premijerka Jadranka Kosor, koja je po prvi puta u svome mandatu predsjedala Ekonomskim vijećem, istaknula je kako je 87,2 posto proračuna unaprijed zadano, jer se odnosi na plaće, mirovine i ostala prava.
"Državi ostaje vrlo mali manevarski prostor od 12,8 posto proračuna za značajnije zahvate", izjavila je Kosor i obećala da će pri izradi proračuna za sljedeću godinu voditi računa o dijalogu sa socijalnim partnerima.
S druge strane, manevarski prostor od 12,8 posto znači i to ni u 2010. godini ne možemo očekivati značajnije proračunske uštede.
Članovi Vijeća pozdravili su dosadašnje Vladine mjere, od zabrane zapošljavanja i kupovine automobila, do objedinjenja javne nabave, kazala je Kosor ocjenivši kako su na današnjoj sjednici prevladavali "blago optimističniji tonovi".
"Moramo ohrabriti hrvatske građane, moramo unositi više optimizma, više samopouzdanja i hrabrosti u sve ono što zajedno činimo", rekla je premijerka, a podlogu za to nalazi u manjem padu BDP-a u drugom tromjesečju, dobroj turističkoj sezoni i slovenskoj deblokadi pregovora o pristupanju EU.
Što se tiče povećanja PDV-a sa 22 na 23 posto i uvođenja tzv. kriznog poreza, ministar financija Ivan Šuker je rekao da će se efekt povećanja PDV-a znati krajem rujna ili početkom listopada, a s jučerašnjim danom naplata posebnog poreza u državni proračun donijela je oko 300 milijuna kuna.
Prihodi državnog proračuna u prvih osam mjeseci ove godine su za 6,4 milijardi kuna manji nego lani, a povećanje rashoda je ostalo nominalno na razini prvih šest mjeseci, odnosno 4,3 milijarde kuna.