potencijalno je opasno /

Zbog koronavirusa se više nitko ne rukuje, niti ne grli: Mi smo potražili alternative, evo koje su

Iako smo se navikli i nekad nam ruka pobjegne, bez rukovanja se može

6.5.2020.
12:00
VOYO logo

Nema više rukovanja. Nešto toliko svakodnevno, normalno, što radimo bez imalo razmišljanja, čak i instinktivno - postalo je potencijalno opasno. I ne samo sada, kako moramo naučiti živjeti s koronom, tako moramo naučiti živjeti i bez rukovanja i bez zagrljaja.

Kakvo god bilo, rukovanjem smo se upoznavali, čestitali, pozdravljali, dogovarali, rastajali. A sada svega toga više nema i tko zna kada će se vratiti. Alternative su se brzo pojavile na društvenim mrežama. A ubrzo su postale normalne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No iako smo se navikli i nekad nam ruka pobjegne, bez rukovanja se može. Pogotovo ako se pita nekadašnja šefica najstrožeg protokola u državi. 

"Značajan je pozdrav. Osmjeh, pogled u osobu s kojom se pozdravljaš, to je bitno. Postoje kulture u kojima nije uobičajeno rukovanje, prema tome nema to nekakav značaj veliki. Gdje zapravo skoro neizostavno rukovanje je kad se nekome daje sućut ili se nešto čestita. E sad u ovoj situaciji to će se izbjeći", kaže Milada Privora, bivša ravnateljica Državnog protokola i šefica protokola predsjednika Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rukovali se 'zračno', laktovima, nogama ili se naklonili, jednu stvar ne možemo zamijeniti. Zagrljaj. 

Neka istraživanja kažu da nam treba četiri zagrljaja dnevno da preživimo, osam da budemo psihički stabilni i 12 da bismo se mogli razvijati. 

Ljubav ipak nije jača - od virusa

"To nam je jako važno jer se po dodiru oslobađa hormon oksitocin kojeg nazivamo hormon ljubavi. On se puno oslobađa kad dijete prvi put vidi majku i to je naš prvi doticaj sa ljubavlju. Takav isti efekt ima kod odraslih kad grlimo nekoga tko nam je blizak", ističe psihologinja 

Ali grliti se sada ne smijemo iako nam je prijeko potrebno. No, možda smo našli neke alternative: treba vam rola plastične folije i draga osoba. Dobro ju zamotate i izgrlite do mile volje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šalu na stranu, ni ova tema nije prošla bez stručnog mišljenja glavnog epidemiologa u Hrvata. 

"Definicija bliskog kontakta glasi da to treba biti bliski socijalni kontakt na manje od metra uz razgovor i grljenje, rukovanje i tako, nekakav socijalni kontakt koji traje neko dulje vrijeme. Za neko kratko vrijeme ako baš ne govorimo, kišemo i kašljenje je moguće ostvariti kontakt. A sa leđima naravno", poručio je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, po novome se rukujemo laktovima i nogama, a grlimo kratko i to leđima. Naravno, uz higijenu i oprez, jer koliko god bila jaka, ljubav ipak nije jača - od virusa. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo