Jučer je u orbitu i službeno lansirana ideja o obaveznom cijepljenju hrvatskih građana. S tim se pohvalio predsjednik Zoran Milanović koji je tu temu otvorio na Vijeću za nacionalnu sigurnost, a Vlada ju je navodno prihvatila.
Pa je tako jedna ozbiljna epidemiološka i zdravstvena tema postala politička tema. I time je već u samom startu kompromitirana.
Ivan Skorin je zato potražio mišljenje stručnih osoba i provjerio kakva je praksa u svijetu i kako se građane može motivirati ili natjerati na cijepljenje.
Video kako cjepivo Sputnik čisti planetu okovanu koronom pustili su Rusi početkom mjeseca, ali ništa od toga ako se 70 posto svjetske populacije ne cijepi.
Ovako su izgledale ulice Sao Paula i Rio De Janeira nakon što su brazilski Capaki i Beroši prije par tjedana najavili da će cjepivo biti obavezno. Da obveze ipak neće biti par dana poslije je objavio predsjednik Brazila Žair Bolsonaro. Hrvatski predsjednik otvorio je tu temu prije dva dana na Vijeću za nacionalnu sigurnost.
"Šta vi ćete se cijepit, a ja ću pijuckat sa strane biljni čaj i onda kad se nađe 70 posto takvih budala kao vi onda ću bit siguran, to nije pošteno", izjavio je predsjednik Zoran Milanović.
A kako bi to obvezno cijepljenje u Hrvatskoj uopće izgledalo?
Slično kao i obveza cijepljenja za djecu koja već postoji na tetanus, difteriju, hripavac, ospice, zaušnjake - tako bi se izmjenom zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti uvela obveza i na korona cijepljenje.
"U svakom slučaju razmatramo sve ono što je u interesu zdravlja", rekao je Plenković.
Bez ispunjene knjižice cijepljenja u Hrvatskoj nije dopušten upis u vrtić ili školu. Ipak prije dvije godine u Dubrovniku otkriven je dramatičan podatak: cijepljeno je samo 40 posto djece, a onda se dogodilo i 17 slučajeva ospica, bolesti koja je gotovo iskorijenjena.
"Pa smo se tada upoznali s činjenicom da se jedan velik broj roditelja nije dopuštao da djeca budu cijepljena na ospice, a to je element koji smo mislili da smo apsolvirali", rekao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade.
Zasad smo jedino apsolvirali da se prema anketi agencije Valicon za RTL provednoj prije 10 dana – čak 57 posto Hrvata nema namjeru cijepiti. Njihovo želje može nadjačati zakon – objašnjava Anto Nobilo.
"Ja ne bi rekao da postoji to ustavno pravo. Unatoč individualnim pravima čovjeka da se ne cijepi, nekada su kolektivna prava viši rang", poručio je odvjetnik Anto Nobilo.
Ovaj puta čini se da će korona cijepljenje u potpunosti zaobići djecu, barem ove zime. Pfizer je objavio kako njihovo cjepivo nije predviđeno za djecu mlađu od 18 jer tek kreću ispitivanja na najmlađima.
"Djeca mlađa od 10 godina ne igraju veću ulogu u epidemijskom lancu, iako novi podaci pokazuju da i ona mogu sudjelovati u lancu prijenosa bolesti unutar kućanstava", kazao je Zlatko Trobonjača, infektolog.
Ovo je tema za poslije, a ne sada u najružnijim trenucima epidemije smatra novinarka Nataša Škaričić koja zdravstvo prati godinama. I o njoj prvo trebaju pričati stručnjaci, a ne predsjednik jer će dio javnosti automatski biti sumnjičav prema njegovim porukama.
"U takvom trenutku ubaciti temu za koju se zna da je preuranjena, drugo da nije na njemu da to govori, treće da će izazvati političke kontroverze je iznimno neodgovorno", rekla je novinarka Nataša Škaričić.
Kontroverze već postoje. Antivaxeri su i dosad bili glasni.
"Mene se guralo u antivaxere, sad sam antimasker. Ma nisam, ja sam za pravo izbora", izjavio je glazbenik Toni Cetinski.
Izbora neće biti za putnike jedne od najvećih svjetskih avio kompanija, australskog Qantasa - prije ukrcaja će svoje putnike tražiti potvrdu da su se cjepili protiv korone.
"Sigurno za međunarodne letove i putnike koji stižu izvana ili napuštaju zemlju, mislimo da je to potrebno", rekao je Alan Joyce, predsjednik uprave Qantasa.
A upravo na ovaj način će se veći dio populacije vjerojatno i natjerati na cijepljenje. Ne samo državnim obvezama, zakonima i kaznama već će tvrtke svojim zaposlenicima zaprijetiti otkazom ako se ne cijepe. I na to imaju zakonski pravo.