Prema novoj studiji iz Italije, postoje indikacije da SARS-SoV-2 koronavirus, uzročnik bolesti COVID-19, realtivno sporo mutira. Zbog toga bi učinkovito cjepivo trebalo spriječiti oboljenje ljudi diljem svijeta, na dug period.
Dva su nezavisna tima, Nacionalni institut za zarazne bolesti "Lazzaro Spallanzani" u Rimu te Forenzički odjel Ministarstva biomedicinskih znanosti i javnog zdravstva, radila genetičke testove na uzorcima virusa dobivenih od talijanskih pacijenata, piše TechCrunch.
Usporedili su uzorke s referentnom sekvencom genoma uzorka virusa iz originalnog žarišta, Wuhana, stare dva mjeseca.
Razlike između uzoraka su veoma male, u smislu genetičke varijacije. Samo se pet novih varijanti pojavilo u talijanskim uzorcima, što je rana indikacija da je virus relativno stabilan kroz dugu liniju transmisije među većim brojem populacija.
- Vodeći američki znanstvenik ima lošu vijest: 'Koronavirus bi mogao postati sezonska bolest'
- Farmaceuti najavljuju cjepivo za 12 do 18 mjeseci: 'Riječ je o milijardama ljudi, golem je to izazov'
To su odlične vijesti, pošto drugi virusi često brzo mutiraju. Primjerice, sezonska gripa je blaža, ali je kontinuiran izazov za medicinu jer konstantno mutira. Stoga se istraživači svake godine utrkuju sa satom kako bi razvili novo cjepivo.
Drugi virusi ili jako sporo mutiraju ili ne mutiraju uopće, a čini se da je COVID-19 među onim prvima.
Ako se pokaže istinitim, ovo su odlične vijesti jer je bilo kakvo cjepivo još daleko, ali će biti učinkovito kada se pojavi, piše TechCrunch.