Žene u dobi od 50 do 60 godina su pod većim rizikom razvijanja tzv. "dugog Covida", pokazali su rezultati istraživanja. Starija dob i iskustvo pet ili više simptoma unutar prvog tjedna bolesti su također povezane s povećanim rizikom trajnih zdravstvenih problema, piše The Guardian.
U istraživanju, koje su predvodili dr. Claire Steves i prof. Tim Spector na King's College u Londonu, analizirani su podaci 4182 osobe koje su pozitivne na koronavirus te su kontinuirano bilježili svoje zdravstveno stanje u aplikaciju COVID Symptom Study.
Općenito, za žene je bilo dvostruko više vjerojatno da će razviti simptome bolesti koji traju dulje od mjesec dana, u usporedbi s muškarcima do 60 godina, kada se rizik otprilike izjednačava.
Viša dob je povezana i sa povećanim rizikom "dugog Covida", pri čemu otprilike 22 posto ljudi preko 70 godina boluju četiri ili više tjedana, u usporedbi s deset posto onih u dobi između 18 i 49 godina.
Za žene u rasponu od 50 do 60 godina, čini se da se faktori spajaju: za njih je bilo osam puta vjerojatnije da će doživjeti dugostrajne simptome bolesti COVID-19 u usporedbi s osobama od 18 do 30 godina. No najveća razlika uočena je između osoba starosti između 40 i 50 godina, pri čemu se rizik razvijanja dugotrajnih simptoma za žene udvostručuje u usporedbi s muškarcima.
"Sličan uzorak vidi se kod autoimunih bolesti. Primjerice lupus, artiritis i bolesti štitnjače su dva do tri puta uobičajenije kod žena, do početka menopauze kada se počinje izjednačavati", rekao je Spector koji pretpostavlja da je stvar u spolnim razlikama kod načina na koji imunološki sustav reagira na koronavirus.
Drugi faktori koje je istraživanje povezalo s povećanim rizikom dugotrajnih simptoma koronavirusa uključuju pretilost ili astmu.