Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
danas su poručili kako je, zbog velikog porasta broja testiranja
na COVID-19 infekciju u gradu Zagrebu, rok za izdavanje nalaza
produljen na 48 sati.
Također, još jednom su pozvali građane na pridržavanje osnovnih,
ali učinkovitih mjera – nošenje zaštitnih maski, održavanje
fizičkog razmaka i pranje ruku.
"Podsjetimo i da sve osobe koje su dobile pozitivan nalaz na
COVID-19 infekciju trebaju ostati doma te kontaktirati svoje
bliske kontakte kako bih obavijestili o rezultatima testiranja.
Osobe zaražene infekcijom COVID-19 i njihovi bliski kontakti mogu
se javiti nadležnom liječniku obiteljske medicine radi
propisivanja mjere izolacije ili samoizolacije. U protekla 24
sata u Službi za kliničku mikrobiologiju NZJZ „Dr. Andrija
Štampar“ obavljeno je 1951 testiranje na SARS-CoV-2. Epidemiolozi
NZJZ „Dr. A. Štampar“ u razdoblju od 20,00 sati 27. listopada do
20,00 sati 28. listopada zabilježili su 767 novooboljelih osoba
(705 sa boravištem u Gradu Zagrebu i 62 s prebivalištem), a
uspješno su kontaktirane 544 osobe. Od navedenog, 281 osoba je od
prethodnih dana, a 263 osobe su od 28. listopada. Mjera
samoizolacije izrečena je 1.125 osoba.
Od 544 obrađene pozitivne osobe: 187 je za sada negativne
epidemiološke anamneze, 245 osoba su kontakti COVID + osoba, kod
devet je osoba moguće izlaganje ne obiteljskim svečanostima i
okupljanjima. Devet osoba su štićenici/djelatnici domova za
starije, a za 80 osoba obrada je još u tijeku. Kod devet osoba
moguća je izloženost na radnom mjestu, kod tri tijekom
hospitalizacije, dvije su osobe doputovale iz Njemačke i
Makedonije, a kod tri je osobe moguća izloženost tijekom vjerskih
događanja.
Na obradu ukupno čekaju 2.034 osobe.
U pet domova za starije i nemoćne osobe na području grada
Zagreba u protekla su 24 sata potvrđeni pozitivni nalazi osam
korisnika, jedne zdravstvene djelatnice i jednog nezdravstvenog
djelatnika, a jedan je korisnik na žalost preminuo tijekom
hospitalizacije.
Tijekom proteklog dana utvrđen je pozitivan nalaz testa kod
15 učenika, šest nastavnika i dva asistenta osnovnih škola te 21
učenika srednjih škola. Mjera samoizolacije određena je za 537
učenika i pet nastavnika osnovnih te 379 učenika srednjih škola.
U Karanteni Grada Zagreba nalazi se 25 osoba.
Zaključno, trenutno je u Gradu Zagrebu 3.387 aktivnih
slučajeva, a 8.341 osoba nalazi se u samoizolaciji",
poručuju.