RTL analizira /

Koliko dužnosnika je Povjerenstvo za sukob interesa kaznilo i koliko je uplaćeno u državni proračun?

O važnosti Povjerenstva za sukob interesa govori broj slučajeva koji su obradili, a RTL-ov politički reporter Hrvoje Krešić analizirao je koliko je dužnosnika kažnjeno i koliko je novca uplaćeno u državni proračun

4.5.2015.
18:32
VOYO logo

Koliki su im stanovi, što voze, imaju li jahte ili skupe satove? Imovinu političara više ne možete provjeriti na internetu i imati barem iluziju da možete utjecati.

Agencija za zaštitu osobnih podataka sjetila se da bi mogla biti narušena privatnost dužnosnika pa je Povjerenstvo za sukob interesa skinulo imovinske kartice s weba i slučaj predalo Upravnom sudu.

O važnosti ovog Povjerenstva govori broj slučajeva koji su obradili, a RTL-ov politički reporter Hrvoje Krešić analizirao je koliko je dužnosnika kažnjeno i koliko je novca uplaćeno u državni proračun.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u ovom sazivu djeluje od siječnja 2013. godine. U tom su periodu obradili 367 predmeta sukoba interesa, među čime je bilo razloga za pokretanje 271 postupka za utvrđivanje mogućeg sukoba interesa. Zbroje li se sve kazne koje su izrekli zbog sukoba interesa, dolazi se do cifre od 842 tisuće kuna. Zbog svega toga, gotovo da se ne može usporediti rad ovog i svih bivših saziva Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa: sva dosadašnja povjerenstva donijela su oko 150 mišljenja o sukobu interesa, ovo u samo dvije godine - 440.

Image
Foto: RTL



Najviše rangirani dužnosnik kojeg je Povjerenstvo kaznilo u najvećem iznosu je Branko Šegon, nekadašnji pomoćnik također već bivšeg ministra financija Slavka Linića. Hrvatska banka za obnovu i razvoj po povoljnim uvjetima je dodijelila kredit tvrtki Facta Vera, u kojoj je Šegon imao 20 postotni vlasnički udio. Zbog tog sukoba interesa Šegon je kažnjen s 40 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: RTL



Kažnjavalo se i ministre. Nakon što je postao dužnosnik, Tihomir Jakovina nije prenio upravljačka prava nad svojom tvrtkom TJ Prom na nekog drugog, zbog čega je kažnjen s 10 tisuća kuna.

Image
Foto: RTL



Istu je stvar napravila i bivša ministrica kulture Andrea Zlatar Violić. Časopis Zarez, u kojem je imala vlasnički udio, se čak financirao iz državnog proračuna zbog čega je kažnjena s 15 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: RTL



Na metu su stigli i lokalni šerifi - Željko Kerum je kažnjen s čak 40 tisuća kuna zato jer nije nikad predao imovinsku karticu, a Milan Bandić s 12 tisuća jer je, pored gradonačelničke plaće, primao novčanu naknadu od Turističkog ureda Grada Zagreba. To nije posljednji slučaj Milana Bandića, neki postupci se još utvrđuju, je li bio u sukobu interesa ili nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo