Greška koja je dovela do kontaminiranog mleka nastala je još tokom jesenje žetve mešanjem zdravog i zaraženog kukuruza, kaže sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije Željko Brozović.
On je za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekao da je tada trebalo razdvojiti zdrav od zaraženog kukuruza i odvojeno ih smestiti u silose.
Na pitanje ko je odgovoran da to kontroliše, Brozović je rekao da kontrolu sporovde "razne kontrolne kuće, koje su akreditovane i imaju laboratorije", navodi Beta.
Jes’ da ima malo više aflatoksina al’ je mleko zdravo
On je istakao da je mleko namirnica koja je "okidač" na listi namirenica životinjksog porekla u kojima se može ustanoviti aflatoksin, dok ostale namirnice "mogu biti potencijalni nosioci aflatoksina, ali u manjoj meri nego što je to mleko".
- Do 2011. godine imali smo dozovljenu nivo aflatoksina od 0,5, sada je to 0,05. Pokušavali smo da saznamo da li je u tom periodu bilo nekih slučajeva trovanja, u tom periodu kada je bio viši nivo i nismo uspeli da saznamo. Sada se stvara zbunjenost među građanima, ali, verujte, mleko je ispravno - ocenio je Brozović.
Prema njegovim rečima, jedini način da se reši situacija oko kontaminiranog mleka jeste terenski rad, odnosno obilazak farmera, njihova edukacija i kontrola stočne hrane.
Ministar poljoprivede Goran Knežević izjavio je da očekuje da će u najkraćem roku, već u narednih nedelju dana, u prodaji biti mleko potpuno ispravno za upotrebu i da neće biti sumnje da u njemu ima aflatoksina.