Iranske vlasti omogućile su pristup crnim kutijama ukrajinskim stručnjacima koji će istraživati uzroke pada putničkog zrakoplova, no dok Kijev ne isključuje nijednu hipotezu, Iran odbacuje izjave nekih zemalja, napose Kanade, da je Boeing 737 pogođen projektilom.
"Naš tim je sada dobio pristup crnim kutijama, uskoro planiramo početi rekonstrukciju razgovora" koji su u njima snimljeni, rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova Vadim Pristajko na tiskovnoj konferenciji.
Pristajko je rekao da ukrajinski istražitelji imaju "punu suradnju" Teherana i "potpuni pristup" krhotinama zrakoplova na mjestu nesreće i komunikaciji pilota s iranskim kontrolnim tornjem.
Avion se srupio nakon polijetanja
Kijev je poslao u Iran pedesetak stručnjaka radi istrage o padu Boeinga 737 Ukraine International Airlinesa koji je letio u Kijev, a srušio se u srijedu, pri čemu je poginulo svih 176 putnika i članova posade, uglavnom Iranaca i Kanađana, ali i jedanaestero Ukrajinaca.
Nesreća se dogodila nekoliko sati nakon ispaljivanja iranskih raketa na dvije baze u Iraku u kojima su bili stacionirani američki vojnici, kao odgovor na ubojstvo iranskog generala Sulejmanija u američkom napadu nekoliko dana ranije.
Teheran odbacuje da je avion srušen njihovom raketom
Sjedinjene Države, Kanada, Velika Britanija i Nizozemska ocijenile su da je Boeing sigurno srušila iranska raketa, što Teheran odlučno niječe.
"Jedno je sigurno, zrakoplov nije pogođen raketom", rekao je novinarima predsjednik iranske Organizacije za civilno zrakoplovstvo Ali Abedzadeh.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova rekao je u petak da "ne odbacuje nijednu pretpostavku". Ako se potvrdi da je uzrok pada zrakoplova raketa, Kijev će tražiti kažnjavanje krivaca i odštetu, dodao je.
"Prvo ćemo prikupiti sve informacije, a zatim ćemo izvući vlastite zaključke", dodao je, istaknuvši da želi "poštenu i nepristranu" istragu.
NATO vjeruje članicama saveza
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u petak da vojni savez vjeruje zemljama članicama koje tvrde da je ukrajinski zrakoplov srušen iranskom raketom zemlja-zrak u srijedu u blizini Teherana.
"Nemamo razloga ne vjerovati izvješćima koje smo vidjeli od više članica NATO-a", rekao je u Stoltenberg u Bruxellesu na marginama sastanka s ministrima vanjskih poslova EU-a.
"Izrazili su zabrinutost zbog informacije po kojoj je zrakoplov možda srušio iranski zračni obrambeni sustav", dodao je Stoltenberg.
Zrakoplov je bio nov i dva dan prije prošao tehničku kontrolu
Ukrajinski zrakoplov Boeing 737 kompanije UIA srušio se u srijedu ujutro nakon što je poletio iz Teherana pri čemu je poginulo svih 176 putnika i članova posade.
UIA je objavila da je zrakoplov bio nov i prošao dva dana prije pada zadnju tehničku kontrolu, a prve prve procjene zapadnih obavještajnih službi govorile su da avion nije srušen projektilom, no zatim je nekoliko zapadnih zemalja iznijelo druge teze.
Nesreća se dogodila nedugo pošto je Teheran ispalio rakete na baze koje koristi američka vojska u Iraku.
Iran kategorički poriče da je Boeing 737 pao nakon što ga je pogodila raketa, teza koju podržava nekoliko zemalja, posebice Kanada čiji su brojni državljani stradali u toj nesreći.
Europska komisija pozvala je u petak na "neovisnu i vjerodostojnu" istragu o padu ukrajinskog zrakoplova.