Od ulaska u Europsku uniju Hrvatska pred sobom za cilj ima i ulazak u Schengenski prostor, čime bi se vanjska granica Europske unije prebacila na istočne granice Hrvatske. No, ide li sve prema planu?
"Koliko je meni poznato, ide sve prema planu. Aplicirat ćemo za ulazak u Schengen 1. srpnja 2015. godine i ja vjerujem da ćemo to i ostvariti. Za sada nema nikakvog razloga sumnjati u to", naglasio je predsjednik Ivo Josipović.
No, posla ipak ima dosta. Treba sagraditi 40 novih graničnih prijelaza te tri tranzitna centra za ilegalce.
Samo onaj u Trilju vrijedan je 31 milijun kuna. S radovima se počelo krajem svibnja, završetak se očekuje u prosincu iduće godine. Ali ravantelj policije nije zabrinut.
"U fazi su sad natječaji i cilj je da povučemo iz fondova još 80 milijuna eura. Trenutno smo u nabavci još jednog helikoptera, par brodova i radimo na sanaciji graničnih centara, sanaciji starih i izgradnji novih te izgradnji tranzitnih centara za azilante u Tovarniku i Trilju", pojasnio je ravnatelj Policije Vlado Dominić.
Za nove zgrade i novu opremu trebaju i novi ljudi. Stoga se u MUP-u spremaju nova zapošljavanja.
"Potkraj godine primit ćemo još 200 novih policajaca koji su završili srednju školu, Policijsku akademiju, i imamo negdje oko 6.300 policajaca koji čuvaju samu graničnu crtu", dodao je Dominić.
Da svi oni budu zaposleni, a posao napravljen na vrijeme, najavio je da će se pobrinuti i sam premijer.
"To je moj posao i moja politička dužnost kada sam prije godinu dana najavio da si postavljamo najambicioznije rokove za Schengen. To je politička poruka", kazao je premijer Zoran Milanović sredinom svibnja.
Poruka da će Hrvatska biti spremna za aplikaciju 1. srpnja iduće godine je - obećanje. U najboljem slučaju, Hrvati bi slobodno i praktički bez ikakvog nadozora unutar Schengena mogli putovati 1. siječnja 2016. godine.