BOŽIĆNO PREŽDERAVANJE /

Kako preživjeti blagdane i oporaviti se nakon njih?

Upravo traje za zdravlje možda i najkritičnije doba godine. Između Božića i Nove godine vrijeme je blagdanskog prejedanja, koje je u Hrvatskoj tradicija baš kao i kićenje bora. Potvrđuju to podaci da se u ovih tjedan dana u prosjeku udebljamo pola kilograma, neki i mnogo više, a hitne imaju više posla s alkoholiziranima.

26.12.2012.
18:54
VOYO logo

Okusi i mirisi Božića gotovo su svugdje isti. Kolači s lakoćom nestaju, a kilogrami se slažu. U prosjeku ovih smo blagadana unosili oko 6 tisuća kalorija i dobili smo najmanje pola kilograma. Uz slatko i masno, tu je još jedan, gotovo neprimjetan ubojica - sol.

"Našem organizmu treba svega 3 grama dnevno, 8 maksimalno, a statistike pokazuju da mi unesemo i do 30 grama dnevno i onda se pitamo otkud nam visoki tlak", kazala je nutricionistkinja MimiVurdelja.

Nije se štedjelo ni u piću, a sve to skupa, uz poznate simptome "južine", liječnicima je dalo više posla.

"Danas smo, je, prije podne imali više pacijenata, s obzirom da je blagdan, al ono što nas je iznenadilo, je da je bilo jako puno kroničnih bolesnika kojima se stanje nešto pogoršalo", izjavio je internist MarinkoMarušić.

No, zanimljivo je da Hrvati rijetko pretjeraju, ili bar to rijetko priznaju.

Sat vremena na svježem zraku ili u teretani može napraviti puno protiv blagdanskog viška. No to nije sve.

"Kad se probudimo, čaša dobre vode s limunom, da se ona sluz koja se nakupi preko noći očisti, da ode, tijekom dana dovoljno vode. Slatkiši, masno, sve to treba maknuti te ostati na krepkim juhama. Masaža radi dobru hiperemiju, prokrvljenost", poručila je nutricionistkinja.

I ne čekati Novu godinu za čišćenje organizma, jer se do iduće navale neumjerenosti u jelu i piću samo odlukom može napraviti puno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo