Kako pomoći maloljetnim kompjutorskim ovisnicima?

"Vise" li danonoćno za kompjutorom, izostaju iz škole, bude li se po noći da rade ispred obožavanog stroja...? Ako da ? imat ćete pune ruke posla

30.10.2000.
17:37
VOYO logo

Neki tinejdžeri (a i neki stariji) gotovo da i nemaju prijatelja izvan svog virtualnog prostora, izostaju svi prijašnji interesi, rekreacija i druženje s obitelji.

Kod nekih ovisnika drastične mjere izazivaju snažne reakcije. Jedna majka iz Bostona, SAD, u očaju je izbacila kompjutor iz kuće, na što je sin pao u stanje ludila, gađao je staklenim predmetima, razbio telefon i kasnije iskočio iz automobila u vožnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ovo je više od ružne scene, radi se o kriku u pomoć, a ovakve mjere samo pogoršavaju cijelu situaciju - kaže psihologinja Maressa Hecht Orzack, direktorica Centra za
istraživanje kompjutorske ovisnosti u Belmontu, SAD.

Ona savjetuje roditeljima da se prije akcije svakako konzultiraju s psihologom.

- Kompjutor je možda jedino polje na kojem se dijete dobro snalazi, jedina stvar koju voli i virtualni prostor je možda jedino mjesto gdje ga poštuju, gdje ima prijatelje - dodaje psihologinja.

Bolje je pregovarati o upotrebi kompjutora. Treba je dopustiti dokle god dijete poštuje sklopljeni dogovor, tj. postavljena pravila:
- kompjutor će se nalaziti u javnom prostoru kao što je dnevni boravak, a nikako u njegovoj sobi
- odlazit će redovito u školu i pisati zadaće, a kompjutor koristiti samo za pisanje zadaća
- nakon što se neko vrijeme bude pridržavao gore navedenih pravila, može mu se dopustiti da upotrebljava stroj i u drugim prilikama, ali u dnevnom boravku i u razumnoj mjeri

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova pravila je najbolje uvesti odmah nakon kupnje kompjutora, jer će ih biti teže nametnuti nakon prvotno neograničene slobode korištenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo