TEODOR POHARAO HRVATSKU /

Kako naplatiti štetu nakon olujnog nevremena?

Ciklona koja je poharala Hrvatsku se smiruje, a rijeke se povlače u korita. No, mnogi imaju problema jer su stabla oštetila brojne automobile, a vjetar je nosio krovove. Šteta je velika, pa se mnogi nadaju da će njihovu uništenu imovinu platiti netko drugi

13.11.2013.
18:55
VOYO logo

Vrijeme se u Zadru smirilo, ali ne i Mateo koji se uputio u policiju prijaviti štetu, i to pješice! Jer bez automobila je ostao u ponedjeljak kada mu se zbog vjetra - na krov parkiralo golemo stablo.

Sada se pita - tko će to platiti? Tvrdi, dijelovi stabla bili su truli, a njegov odvjetnik prstom upire u "Nasade", tvrtku koja upravlja gradskim zelenim površinama. Da stvar bude gora, Mateo je isti dan dobio i kaznu za nepropisno parkiranje jer je stao na nogostup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da to ne bi trebalo utjecati na naknadu štete, slažu se i stručnjaci za osiguranje.

"Tu postoji opcija odgovornosti po polici odgovornosti, znači kad je iz nečije imovine nastupila opasnost, odnosno nastupila šteta po imovinu oštećenog, primjerice pad crijepova koji nisu bili dobro pričvršćeni ili pad stabla koje nije bilo adekvatno održavano", kaže Mario Ravlić iz Croatia osiguranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A ako je stablo pak bilo dobro održavano - riječ je o višoj sili. U tom slučaju može vas spasiti tek osiguranje ili proglašenje elemenatrne nepogode jer ako toga nema - nema ni naknade štete!

Image
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell

Nevrijeme je poharalo i Zagreb. Od 10.000 ulaza kojima upravlja gradsko stambeno - njih 500-tinjak prijavilo je štetu. Sve su zgrade osigurane, pa će iz toga pokriti trošak.

"Najčešće je bilo ošteta krova, pada crijepa, lima i tako... Vidi se što se može napraviti, odmah neka hitna sanacija, a ako se ne može otkloniti na licu mjesta, onda se bar taj dio zaštiti", kaže Marija Sesler iz Gradskog stambeno komunalno gospodarstva Zagreb.

Šteta se zbraja i u Rijeci. Teško je oštećeno groblje Kozala na kojem se srušilo 80-tak starih čempresa. Groblje je na gradskoj površini, no grobni objekti su u privatnom vlasništvu, pa se ne zna tko će snositi trošak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A da sve ne bude baš tako sivo, djelatnici riječke Čistoće sva će srušena stabla ispiliti, spremiti u deponij, pa besplatno podijeliti građanima za ogrijev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo