NA REDU JE KLAUS /

Kaczynski potpisao Lisabonski ugovor

Na Lisabonskom ugovoru nedostaje još samo potpis češkog predsjednika Vaclava Klausa. No, prema informacijama iz Praga, Klaus namjerava nastaviti s odugovlačenjem.

10.10.2009.
9:59
VOYO logo

VARŠAVA - Poljski predsjednik Lech Kaczynski u subotu je napokon potpisao Lisabonski ugovor, ključni dokument koji bi uz novo institucionalno uređenje Europske unije trebao omogućiti i učlanjenje Hrvatske u istu. Na svečanoj ceremoniji uz Kaczynskog su bili šef Europske komisije Jose Manuel Barroso te predsjednik Europskog parlamenta Jerzy Buzek.

Prije potpisivanja Kaczynski je naglasio da EU ostaje zajednica suverenih nacionalnih država i da mora ostati otvorena novim članicama, uključujući balkanske zemlje i Gruziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sada imamo 27 članica. Duboko sam uvjeren da to nije kraj. Europska unija, uspješan pokus bez povijesnog presedana, ne može biti zatvorena za one koji nam se žele priključiti... ne samo na Balkanu, nego i za zemlje poput Gruzije", dodao je.

Bez češkog potpisa nema ugovora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi Lisabonski ugovor stupio na snagu, potreban je još samo ratifikacijski potpis češkog predsjednika Vaclava Klausa, inače poznatog euroskeptika koji s potpisivanjem oteže već dulje vrijeme. U petak je potvrdio da će ugovor potpisati samo ako Češka bude izuzeta iz Povelje o temeljnim pravima, koja je sastavni dio Lisabonskog ugovora.

Klaus time želi spriječiti eventualni povrat imovine milijunima sudetskih Nijemaca, koji su dekretima čehoslovačkog predsjednika Edvarda Beneša nakon završetka Drugog svjetskog rata kolektivno optuženi za kolaboraciju s nacistima te su stoga kolektivno i protjerani iz Čehoslovačke.

"Uvjeren sam da Češka Republika mora pregovarati o takvom izuzeću", rekao je Klaus, dodajući kako je Lisabonski ugovor ionako oduvijek smatrao "lošim razvojem događaja za EU". Češki je predsjednik, u suradnji sa svojim istomišljenicima iz gornjeg doma parlamenta, Lisabonski ugovor poslao i ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti, što je pomalo neuobičajen postupak.

Inače, spomenuta Povelja o temeljnim pravima sporna je i za Poljake i Britance, no oni su već izborili izuzeća - Velika Britanija zbog njoj spornog prava na štrajk, a Poljska jer ne želi u budućnosti biti prisiljena da zbog EU mijenja svoje zakone o obitelji i moralu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odugovlačenje do britanskih izbora?

Od čeških se izvora doznaje i da Klaus s potpisivanjem kani odugovlačiti sve do parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji, najavljenih za proljeće sljedeće godine. Prema većini anketa vlast bi na Otoku od laburista Gordona Browna tada trebali preuzeti konzervativci, čiji je čelnik David Cameron najavio raspisivanje referenduma o Lisabonu, pod uvjetom da već nije stupio na snagu. A ako ga Klaus dotad ne potpiše, neće stupiti na snagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo