Junačina Forlan rasplakao Engleze

Urugvajski napadač je u finalu Europske lige navijačima Atletico Madrida postao besmrtan.

13.5.2010.
1:27

Hamburg. Stadion Nordbank Arena. Gledatelja: 40.000. Sudac: Nicola Rizzoli (Italija). Strijelac: 1:0 - Forlan (32), 1:1 - Davies (37), 2:1 - Forlan (116). ATLETICO MADRID: De Gea - Antonio Lopez, Dominguez, Perea, Ujfaluši - Simao (Jurado, 68), Raul Garcia, Assunçao, Reyes (Salvio, 78) - Aguero (Valera, 119), Forlan. FULHAM: Schwarzer - Konchesky, Hangeland, Hughes, Baird - Davies, Murphy (Greening, 119), Etuhu, Duff (Nevland, 84) - Gera, Zamora (Dempsey, 55). Statistika utakmice: Udarci: 27 - 11 Udarci u okvir: 11 - 4 Prekršaji: 15 - 17 Žuti kartoni: 3 - 1 Korneri: 9 - 2 Posjed lopte (%): 53 - 47U finalnom susretu Europske lige Atletico Madrid je u Hamburgu nakon produžetaka pobijedio Fulham 2:1 (1:1) postavši prvi pobjednik ovog natjecanja koje je nastalo kao zamjena za Kup UEFA-e u kojem je posljednji prošle sezone slavio Srnin Šahtar.

arti-201005120872006Junak utakmice bio je urugvajski napadač Diego Forlan, koji je postigao dva gola – prvi u 32. minuti, a drugi četiri minute prije kraja produžetaka. Strijelac za engleski sastav bio je u Simon Davies u 37. minuti.

Atleticu je to drugi europski trofej nakon što je davne 1962. godine slavio u Kupu pobjednika kupova, dok je za igrače Fulhama mala utjeha što je već sam ulazak u finale najveći uspjeh u povijesti najstarijeg londonskog kluba.

Uoči susreta Atletico je guran u ulogu favorita, a dio španjolskih medija čak je naglašavao kako bi sve osim trijumfa momčadi iz Madrida bilo veliko iznenađenje. Međutim, stanje na terenu bilo je 'na vagi'.

Atletico je imao nešto veći posjed lopte, izraženiju inicijativu, no teško bi se moglo reći kako je posve dominirao. Fulham je izabrao već prokušani recept koji ga je i doveo do finala, čvrstu i mušku igru, zgusnutu sredinu i traženje igre u brzim kontrama.

Nakon početnog traženja igre s obje strane, Atletico je prvi pohvatao konce, no sve do 20. minute čekali su prvu priliku koju je imao Forlan. Ipak, 12 minuta kasnije urugvajski napadač je sjajno reagirao na Aguerovu loptu svladavši Schwarzera udarcem s deset metara.

Svega pet minuta kasnije Fulham je izjednačio golom Simona Daviesa vrativši sve na početak. Dvije minute prije kraja poluvremena Forlan je sjajnim je udarcem s ruba kaznenog prostora Forlan pokušao iznenaditi Schwarzera, no australski vratar bio je spreman.

Fulham je bolje otvorio drugi dio, izgledao je opasnije. Možda i najbolju je imao strijelac Davies, koji je u 60. minuti sjajno pucao s ruba kaznenog prostora, no de Gea je odlično reagirao. U posljednjih 15 minuta Atletico je stisnuo Engleze na njihovu polovinu i činilo se kako bi mogao do pobjedničkog gola, no do konca regularnog dijela utakmice nije bilo promjene rezultata.

Prvi ozbiljniji pokušaj u produžetku imao je Atletico, no Jurado je u 92. minuti loše pucao preko gola. Najbolju priliku u prvom produžetku imali su Španjolci i to u 105. minuti kada je Forlan probio po krilu, ubacio povratnu lotu koju je Aguero loše zahvatio i promašio gol. Trenutak oduke dogodio se u 116. minuti kada je Forlan na Aguerovu asistenciju svojim drugim golom te šestim ove sezone odlučio pitanje pobjednika.

Pretkolo Lige prvaka: Atletico Madrid - Panathinaikos 3:2, 2:0

Skupina Lige prvaka: Atletico Madrid - Chelsea 0:4, 2:2 Atletico Madrid - Porto 0:2, 0:3 Atletico Madrid - Apoel 0:0, 1:1

Šesnaestina finala: Atletico Madrid - Galatasaray 1:1, 2:1

Osmina finala: Atletico Madrid - Sporting 0:0, 2:2

Četvrtfinale: Atletico Madrid - Valencia 0:0, 2:2

Polufinale: Atletico Madrid - Liverpool 1:0, 1:2

Finale: Atletico Madrid - Fulham 2:1 9 - Claudio Pizarro (Werder), Óscar Cardozo (Benfica)

6 - MLADEN PETRIĆ (HSV), Jonathan Legear (Anderlecht), Fernando Llorente (Athletic Bilbao), David Villa (Valencia), Bobby Zamora (Fulham), Zoltán Gera (Fulham), Diego Forlán (Atletico Madrid)

5 - Gervinho (Lille), Ruben Micael (Nacional), Alexander Frei (Basel), Luiz Adriano (Šahtar), Djibril Cissé (Panathinaikos), Juan Mata (Valencia)

4 - NIKICA JELAVIĆ (RAPID), IVAN PERIŠIĆ (CLUB BRUGGE), Javier Saviola (Benfica), Fernando Torres (Liverpool), Marc Janko (Salzburg)...