U svojem govoru pred ministrima vanjskih poslova OESS-a, jugoslavenski je predsjednik izjavio da Jugoslavija mora "ostati najmultietničkija zemlja u regiji".
Koštunica se također rukovao s američkom državnom tajnicom Madeleine Albright, s kojom se ipak nije službeno sastao, unatoč zahtjevima SAD-a, prenosi France presse.
Osmi sastanak ministara vanjskih poslova OESS-a u Beču započeo je pozdravnim govorom austrijskog kancelara Wolfganga Schuessela i austrijske ministrice vanjskih poslova te aktualne predsjedateljice OESS-a, Benite Ferrero Waldner.
Jugoslavenski predsjednik, uoči početka sastanka, održao je s austrijskom ministricom zajedničku konferenciju za novinare na kojoj je izjavio da on u Beču samo potvrđuje članstvo Jugoslavije u OESS-u, budući da je SFRJ već bila u toj organizaciji.
No, Koštunica je pritom zanemario činjenicu da činom potpisivanja dokumenata upravo prestaje svaka naznaka kontinuiteta između današnje SRJ i nekadašnje zajedničke države, odnosno da je SRJ potpuno nova država. SFRJ jest bila jedna od zemalja osnivača Konferencije za europsku sigurnost i suradnju (današnjeg OESS-a) i Helsinški je dokument prije 25 godina doista potpisao njezin predsjednik Josip Broz Tito.
Ista zemlja ne može dva puta biti primljena u članstvo OESS-a, pa današnji predsjednik SRJ potpisivanjem triju dokumenata, čiji su izvornici posebno za tu priliku doneseni u Beč, formalno-pravno priznaje da njegova zemlja nije jedina nasljednica bivše države. Nakon svečanosti potpisivanja započela je prva plenarna sjednica, od tri koliko ih je predviđeno tijekom dvodnevnog ministarskog sastanka.
Hrvatski ministar vanjskih poslova, Tonino Picula, neće prisustvovati svečanosti potpisivanja, jer u Beč stiže neposredno poslije toga, a predviđeno je da se, kao 28. između 56 govornika, skupu obrati tijekom poslijepodnevne, druge plenarne sjednice.
Očekuje se da će ministar Picula osobitu pozornost u govoru posvetiti dosadašnjim postignućima na planu demokratizacije u Hrvatskoj i, sukladno tome, potrebi smanjivanja brojnosti i opsega djelovanja misije OESS-a.
Hrvatski će ministar pritom podsjetiti da je, ne samo ukinut policijski monitoring u hrvatskom Podunavlju, već da je Vijeće Europe kao najistaknutija institucija za nadzor ljudskih prava ukinula monitoring nad Hrvatskom, te na činjenicu da Hrvatska više nije obuhvaćena omnibus rezolucijom UN-a o stanju ljudskih prava.
Zbog svega toga, doznaje se iz hrvatskih diplomatskih krugova, Hrvatska ima podršku većeg broja zemalja u zahtjevu za smanjenjem misije OESS-a. Picula će, prema najavama, također jasno podržati prijedlog o uspostavi misije OESS-a u SRJ u cilju jačanja njezine demokratizacije.
Ta bi misija, kako se čuje iz diplomatskih krugova bliskih OESS-u, mogla biti najveća u povijesti te organizacije i za nju već postoji konsenzus najvažnijih međunarodnih čimbenika.
Ministarski sastanak OESS-a završit će u utorak trećom plenarnom sjednicom i usvajanjem završne deklaracije.
arti-200011274009006