Manifestaciju Poslovni uzlet kontinentalne Hrvatske otvorio je predsjednik Ivo Josipović, zamjenik ministra poduzetništva i obrta Dražen Pros, gradonačelnik grada Osijeka Ivan Vrkić te glavni urednik Poslovnog dnevnika Mislav Šimatović.
"Raduje me što sam ponovno u Osijeku, u Slavoniji. Ovdje često dolazim i susrećem ljude s kojima dijelim brigu o budućnosti, o Hrvatskoj kao uspješnoj državi dobre ekonomije, demokracije, znanja i ljudskih prava. Našu Hrvatsku moramo razvijati ravnomjerno i upravljati njome na održiv način. Samo tako naše mane možemo pretvoriti u prednosti. Samo tako možemo prevladati značajne razlike u kvaliteti poslovnog okruženja, relativno slabu konkurentnost naše zemlje, ali i slabosti naših regija u konkurentnosti, razvijenosti i nezaposlenosti. Stoga je važno da sve županije dobro upravljaju svojim razvojem, ali i da država potiče ravnomjeran razvoj", kazao je predsjednik na početku svog govora.
Njegov današnji govor dobrim dijelom je zvučao kao odgovor na jučerašnje predstavljanje političkog programa Kolinde Grabar Kitarović.
U tom tonu spominjao je važnost promjene Ustava u kontekstu ekonomskog napretka te da on nudi 'Drugu Republiku'.
"Ustavne promjene uvjet su provođenja ekonomskih reformi. Bez reforme države, administracije, uprave, pa dijelom i pravosuđa neće biti nikakvog ekonomskog oporavka ni pomaka. Snažna Hrvatska mora voditi naš uzlet. Dosta smo slušali lekcije i dogme slabe Hrvatske", rekao je.
"Građani Hrvatske traže više demokracije, društvo šansi, konkurentne ekonomije. Jačanje demokracije ide pod ruku s promjenom institucija i organizacije države. Novi ekonomski model neodvojiv je od novog administrativnog ustroja. Zato govorim o novom Ustavu kao novom temelju Hrvatske. Mislim na pravne i organizacijske temelje nužne da bismo postali uspješna zemlja. Nudim Drugu Republiku – modernu Hrvatsku naše djece. Hrvatsku koja je drugačije organizirana, s jačom demokracijom, ekonomski konkurentnija i potentnija, povezana ne samo s povijesnim temeljima prošlih generacija, s Domovinskim ratom kao temeljem, nego i s novim vrijednostima, znanjima i tehnologijama 21. stoljeća. Pojam koji ima simboličku konotaciju označava određenu prekretnicu: zatvaramo jednu tranzicijsku stranicu i otvaramo novu, s mnogo više optimizma. Otvaramo poglavlje naše budućnosti koju nazivam Drugom Republikom, postranzicijskom Hrvatskom", pojasnio je.
Josipović je istaknuo kako se Hrvatska više ne smije zaduživati, te da se izlaz iz krize ne može više tražiti financiranjem kroz deficit i rast javnog duga.
"Nema izlaza u kupovanju čitavih socijalnih skupina i njihovu pretvaranju u političke mašinerije koje će se autobusima dovoditi na birališta, ili s ulice napadati demokraciju. Izlaz nije ni u brutalnim rezovima u kojima će siromašni postati još siromašniji. Izlaz je u jačanju institucija, njihovoj funkcionalnosti, poštivanju tržiša, ali I načela socijalne države", kazao je.
Dodao je kako je uvijek sve razgovore u regiji vodio u najboljem hrvatskom interesu i na demokratskim standardima europske unije u odnosu prema regiji.
"Ničiji poliltički izbor nije vrijedan stvaranja novih konfilikata i tenzija putem otužnih ideoloških hajki o stvaranju "tzv. regiona". Neiskreni i dvolični govori o ekonomskoj i političkoj prisutnosti Hrvatske na prostoru jugoistočne Europe još su jedan primjer podcjenjivanja javnog mnijenja. Primjer su cinizma prema gospodarstvenicima i građanima. Primjer neodgovornosti prema radnim mjestima i investicijama. Takva cinična predizborna kampanja polazi od uvjerenja da se poduzetnicima, građanima i biračima može rugati. Ujutro straše građane, regionom, Jugoslavijom i Titom. Navečer bez javnosti, iza zatvorenih vrata pripremaju i organiziraju "najveći međunarodni regionalni skup nakon smrti Tita". A takav je održan u Beogradu protekli vikend. Jest, naša se članica Trilaterale, organizatora skupa sakrila i nije pojavila na njemu", poručio je predsjednik.
Gospodarstvenicima za kraj svog govora je poručio kako se ulaganja u Hrvatsku i međunarodna trgovina ne smiju ugroziti 'sitnim predizbornim trikovima'.