promjena izbornog zakona /

Je li na vidiku prvi konsenzus SDP-a i HDZ-a u mandatu ove Vlade?

Iako je, doslovno do jučer, premijer Milanović isticao kako ima važnijeg posla od izbornog zakona, danas je potvrdio da je spreman na izmjene, ali samo uz konsenzus s opozcijom. HDZ načelno spreman za pegovore.

9.10.2014.
18:09
VOYO logo

Mogu li se premijer Zoran Milanović i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko dogovoriti o promjeni izbornih pravila kako bi porazili zajedničkog neprijatelja.
Bez obzira ima li dovoljno potpisa ili ne, inicijativa Željke Markić polučila je rezultat: premijer otvara vrata preferencijalnom glasanju, ali uz jedan uvjet.

"Svaka bitnija izmjena izbornog zakona je moguća i dopustiva samo u dogovoru i u nekakvom konsenzusu s opozicijom, kakva god ona bila, mi znamo kakva je, međutim to je opozicija. Izabrali su je hrvatski građani i nema bitnijeg zadiranja u izborna pravila bez dogovora", rekao je premijer Milanović.

Koalicijski partneri nemaju ništa protiv preferencijalnog glasanja.

"To je jedna mogućnost, to je svakako smjer u kojem hrvatsko izborno zakonodavstvo ide i ići će, da li već na idućim izborima ili kasnije, o tome možemo razgovarati...", kaže prva potpredsjednica Vlade, Vesna Pusić.

Banski dvori smatraju kako je vrijeme da se model s europskih izbora premjesti i u izbore za Sabor. Dakle, birači bi na izborima mogli zaokružiti stranačku listu, ali i kandidata na toj istoj listi ili - samo kandidata. U Sabor bi automatizmom išli samo oni kandidati koji dobiju najmanje deset posto od ukupnog broja glasova koji je dobila lista.

U oporbi sumnjičavi, čekaju konretan prijedlog.

"Zanimljivo da je neki dan taj isti gospodin Milanović rekao da ima važnijih stvari od izbornog zakona i referenduma, a sad vidim da mu je to bila prva stvar na sjednici Vlade", kaže HDZ-ov saborski zastupnik, Davorin Mlakar.  

Načelno, nemaju ništa protiv glasanja po europarlamentarnom modelu.

"Uveli smo preferencijalno glasovanja za prve izbore i pokazalo se kao dobro rješenje. Nema razloga da to ne unesemo u ostale izborne zakone", kaže Mlakar.

Motive za premijerovu promjenu stava otkriva potpredsjednik SDP-a.

"SDP kao odgovorna stranka želi i sluša ono što građani govore", kaže potpredsjednik SDP-a, Gordan Maras.

U inicijativi koja je pokrenula pomutnju u političkim redovima oko izbornog zakona, još su oprezniji od oporbe.

"Ne vjerujem u slušanje glasa naroda, jer imamo iskustva u prenošenje uvjerenja naroda na predstavnike, koje dosada nisu slušali", kaže Krešimir Planinić iz inicijative 'U ime obitelji'.

Rok za promjene je siječanj 2015. jer se izborna pravila ne mogu mijenjati u izbornoj godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo