Superbrzi katamaran australskih aktivista za zaštitu kitova koji presreće i ometa japanske kitolovce uništen je u okršaju s japanskim zaštitnim brodom u vodama Antarktike, ali šestero članova posade broda Ady Gil je spašeno, ističe u priopćenju organizacija za zaštitu života u moru Sea Sheperd.
"Čini se da Ady Gil tone i da su izgledi za njegovo spašavanje veoma mali", dodaje organizacija koja je objavila i snimku dramatičnog japanskog nasrtaja na katamaran. Na maleno plovilo krenuo je veliki brod Shonan Maru 2, koji štiti kitolovce, a prilikom sudara Ady Gil se gotovo raspao.
Japance su ekološki aktivisti na katamaranu, čini se, izazvali bacanjem smrdljivih bombi prema kitolovcima.
Ady Gil, ultrarmoderni trimaran futurističkog izgleda, izrađen od karbonskih vlakana koji postiže brzinu od 93 km/h, presreće japanske kitolovce pri izlasku u lov. To je najnoviji brod iz flote Sea Sheperda, vrijedan oko sedam milijuna kuna. Zbog materijala izrade i boje teško je uhvatljiv radarima, ali je vidljiv iz izviđačkih zrakoplova o čemu upravo traje žestoka polemika u Australiji, s obzirom da tamošnja vlada dozvoljava Japancima da sa svog teritorija u izviđanje šalje špijunske avione.
"Umjesto da australska vlada pošalje brodovlje koje bi nadgledalo kitolovce, Japanci koriste australsko tlo da nadgledaju one koji kitove štite. Japanski kitolovci, otpadnici od zakona, čine što hoće u australskim antarktičkim teritorijalnim vodama", rekao je šef australskih zelenih Bob Brown. Ekoaktivisti optužuju vlasti da ne žele sukob s Japanom kako ne bi ugrozile bogatu vanjskotrgovinsku razmjenu dviju zemalja.
Komercijalni lov na kitove zabranjen je međunarodnim zakonima 1986. godine, ali Japan te sisavce lovi pod izlikom znanstvenog istraživanja.